Řeč je pochopitelně o lékařích a zdravotních sestrách, strážnících a policistech, dispečerech, pracovnících technických služeb, kteří se starají o sjízdnost cest a svážení odpadů, a spoustě dalších lidí, bez kterých bychom se ani o svátcích prostě neobešli.

Také řada zaměstnanců SMO, městské akciové společnosti Orlová, pracuje i o Vánocích. Jedním z nich je Věslav Dzik, řidič z povolání, kterého je v Orlové vidět za volantem obrovského sypače s pluhem, menších multikár, které zajišťují schůdnost chodníků a úzkých cest, a také malých popelářských vozů.

„Od listopadu do konce března máme pohotovost zimní údržby. Střídáme se po dvou skupinách o pěti řidičích a třech dispečerech. Pracovní doba se odvíjí dle potřeby, momentálně děláme celý týden dvanáctky," vysvětluje pan Dzik.

Jak říká, když napadne hodně sněhu, je třeba počítat s tím, že bude muset jít do práce i na Štědrý večer nebo o silvestrovské noci. „Za těch téměř 18 let, co dělám tuto práci, jsem v práci zažil ráno 25. prosince a na Štědrý den, ale ještě se mi nestalo, že bych musel pracovat během Štědrého večera," dodává profesionální řidič.

Meteorologové letos hlásí Vánoce na blátě, tak to podle jejich předpovědí vypadá, že by ho i letos mohl nejkrásnější večer v roce strávený v práci minout. Co ho ale o následujících svátečních dnech zcela jistě nemine, je vyvážení komunálního odpadu.

„Beru to, jak to je. Navíc je mnoho dalších lidí, kteří pracují v nepřetržitém provozu a musí o svátcích do práce. Já bych svoje zaměstnání neměnil, ta práce mě baví a zimní pohotovost k ní prostě patří," říká závěrem Věslav Dzik.