Do projektu Ukliďme Česko se zapojuje čím dál více obcí, škol, nejrůznějším organizací i jednotlivců.

Například v Karviné zatím funguje organizovaný úklid z velké části na dobrovolné bázi. „Sám se určitě zúčastním úklidu ve Stonavě a částečně budu iniciovat úklid také v Karviné. Spolupracujeme například s technickými službami a děláme pravidelný sběr. Projekty typu Ukliďme Česko sice podporuji, ale nepotřebuji jejich záštitu a jedu takzvaně po vlastní ose,“ prozradil Martin Špaldoň z organizace Thrash Hero Karviná, civilním povoláním psycholog.

K organizovanému úklidu po zimě vyzvali tento týden kolegy zastupitele lidé ze strany Piráti a Starostové. „Chceme jít příkladem našemu okolí i občanům, přičemž jsme vyzvali předsedy klubů jednotlivých stran. Bereme to jako symboliku a i kdyby nás bylo málo, bude dobře, když se akce uskuteční,“ řekl Petr Letocha ze strany Piráti a starostové Karviná.

Na konec května mají organizovaný úklid naplánován také zastupitelé a členové hnutí ANO.

V Doubravě se lidé do úklidu pravidelně zapojují od roku 2015. „Registrace u nás příliš nefunguje, lidé spíše prostě přijdou. I tak ale víme o nejméně čtyřiceti lidech, kteří se zúčastní,“ prozradila Šárka Hugáňová z Obecního úřadu v Doubravě.

Lidé v obci prý mají zájem uklízet i mimo projekty. „První dva roky jsme likvidovali černé skládky, nyní už budeme uklízet spíše podél komunikací, vodních toků nebo třeba náměstí,“ dodala Hugáňová.

V Českém Těšíně proběhne organizovaný jarní úklid v rámci akce Ukliďme Česko na březích Hrabiňské přehrady a v lokalitě u cihelny, která je vždy doslova zaneřáděna odpadem. „Původci odpadu jsou neukáznění občané a také bezdomovci, kteří zde přebývají. Ti i v minulosti dostali pytle a v okolí „svého prahu“ si sami pouklízeli vlastní nepořádek,“ řekl za organizátory referent Daniel Křenek.

Už popáté se letos do úklidu zapojí také členové a příznivci Pirátské strana v Českém Těšíně. „Bývá nás okolo patnácti až dvaceti. Letos budeme uklízet prostranství v parku kolem bazénu a louku podél potoka,“ řekl zastupitel Ireneusz Pieniążek z Pirátské strany Český Těšín. Kromě Pirátů uklízí za Český Těšín také lidé z hnutí ANO, dobrovolní hasiči nebo školy.