Konání shromáždění řádně na magistrát ohlásil Pavel Matějný z Chotěbuze. Radnice však s akcí nesouhlasila a organizátor se proto musel obrátit na soud. Protože ten dosud nerozhodl, dalo se očekávat, že se město ve spolupráci s policií pokusí konání shromáždění zatrhnout, především ale zabránit pochodu do problémové čtvrti.

Shromáždění mělo začít ve 14. hodin na náměstí Moravská. Pak se účastníci měli společně pěšky přesunout přes starou šumbarskou čtvrť k vlakovému nádraží.

Město akci zakázalo, a to mimo jiné také s ohledem na minulost hlavního organizátora i jeho spoluorganizátorky. „Pavel Matějný, používající přezdívku „Sládek" byl členem Dělnické strany sociální spravedlnosti, po jejím rozštěpení nyní zastupuje její akční skupinu Čeští lvi. Je dlouholetým, krajně pravicovým aktivistou, který prokazatelně organizuje a osobně se zúčastňuje veřejných i neveřejných akcí po celém území ČR spojených s krajní pravicí. Konkrétně je možno zmínit například červnové protestní shromáždění v Duchcově, kde se jmenovaný v čele průvodu pokusil o jeho strhnutí na neoznámenou trasu a o průnik přes kordon policie, čímž vyvolal střety mezi ní a radikálními účastníky pochodu. Rovněž vystoupil během shromáždění v Českých Budějovicích, kde zcela otevřeně podněcoval nenávist vůči romskému etniku a multikulturalismu," stojí v odůvodnění zákazu sobotní akce v Havířově.

Za podobně problematickou považují úředníci s odvoláním na policejní podklady i spoluorganizátorku Janu Tvrdou, která pochází také z Chotěbuze.

„Je rovněž aktivní členkou Dělnické strany sociální spravedlnosti, i ona se zúčastnila akcí v Duchcově, v Českých Budějovicích i ve Vítkově. Oba jmenovaní, Pavel Matějný i Jana Tvrdá, jsou iniciátory i dalších, již avizovaných akcí, konkrétně v Ostravě, v Přerově či Bohumíně. Podle policie se oba iniciátoři snaží využít protispolečenské nálady a vyvolat střety ve městech Moravskoslezského kraje," doplňují úředníci vyjádření.

Pavel Matějný podal prostřednictvím svého advokáta proti rozhodnutí správní žalobu ke krajskému soudu v Ostravě. „Je na soudu, aby zvážil, zda je toto sociální riziko zákazů „extremistických" shromáždění únosné. Namítá­li konečně napadené rozhodnutí, že trasa pouličního pochodu v Havířově je vedena „záměrně otevřenými lokalitami s mnoha obytnými domy", pak nezbývá než podotknout, že přítomnost většího počtu obytných domů je stavem pro česká města spíše obvyklým než výjimečným," namítají v žalobě.

Protože soud ještě nerozhodl, byli zástupce radnice a velení policie rozhodnuti zakročit přímo na místě podle vývoje situace. 

K žádnému zákroku nakonec nedošlo, protože se žádná nekonala. Několik lidí, kteří se akce účastnit chtěli, se sice v okolí náměstí pohybovalo, ale nikdo oficiálně nevystoupil. 

Naopak v Ostravě se radikálové sešli. Více čtěte v článku: Čtyři demonstranti čelí podezření, že útočili na policisty se zbraní