„Viditelnost chodců je důležitá po celý rok, v tomto období ale podmínky bývají horší, často prší, jsou mlhy, brzy se stmívá. Když má na sobě chodec tmavý oděv bez reflexních prvků, je za daných podmínek pro řidiče takřka neviditelný,“ uvedla během akce mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

Dopravních nehod za účasti chodců přitom není málo, přibývá také těch za účasti dětí. „V letošním roce jsme na území okresu Karviná řešili dosud 36 dopravních nehod za účasti chodců, z toho čtyři končily úmrtím chodce,“ upozorňuje dále policejní mluvčí.

Co tedy chodci mohou pro svou bezpečnost dělat? Krom zvýšené pozornosti kolem silnic a na přechodech jsou to právě reflexní prvky, policie např. v rámci dané akce rozdávala lidem reflexní pásky na oděv. „Ačkoli to ve městech není povinné, měli by chodci myslet na svou bezpečnost a reflexní prvky používat, platí to pro všechny věkové kategorie,“ dodala mluvčí police.

Jak již dříve uvedl koordinátor BESIPu pro Moravskoslezský kraj Pavel Rakus, všichni bychom měli myslet také na to, že když pak na silnici dojde k nějaké nešťastné události, následky si nesou hned dva lidé a dvě rodiny, poškozený chodec, a také řidič. Tím, že myslíme na svou bezpečnost jsme tedy ohleduplní i ke všem ostatním.