„Můžeme potvrdit, že v rámci vyšetřování deliktů hospodářského charakteru policisté zabavili na dvě desítky tzv. kvízomatů. Vzhledem ke stádiu prověřování nemůžeme bližší podrobnosti zveřejnit," sdělila k případu karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Po policejním zátahu na kvízomaty někteří provozovatelé heren nelenili a navezli do míst po zabavených kvízomatech další pětici přístrojů.

„Jestli si někdo myslí, že v boji proti hazardu polevíme, tak je na velkém omylu. Strážníci místa, kde bývaly automaty, pravidelně monitorují. Hned jsme proto zjistili, že zabavené kvízomaty nahradily nové. Takže jsme stejně rychle jako oni podali trestní oznámení a vyzvali Specializovaný finanční úřad, ministerstvo financí i policii, aby zakročili. Už teď si mohou být provozovatelé jistí, že jim policie přístroje opět brzy zabaví," reagoval starosta Bohumína Petr Vícha.

Ve městě platí celoplošný zákaz hazardu, a díky němu z ulic vymizely až na pár jednotlivců, kterým dobíhá povolení veškeré hrací přístroje i videoterminály. Loterijní společnosti se ale stále snaží zákazovou vyhlášku obcházet a do některých míst navezli protiprávně kvízomaty, kterými se jejich provozovatelé snaží obejít zákon o loteriích.

„To si však nenecháme líbit. Podali jsme na ně trestní oznámení a upozornili Specializovaný finanční úřad. Velké poděkování patří policii za to, že přistoupila k plošnému zabavení kvízomatů," uvedl Vícha.

Nelegální kvízomaty se snaží loterijní zákon obejít tak, že hráč musí zodpovědět kvízovou otázku. Pak už ovšem není kvízomat k rozpoznání od automatu či videoterminálu. Kvízomaty nepovoluje stát, ani město. Podle loterijního zákona podléhají regulaci hazardu všechny přístroje, kde je výhra náhodná.