Prázdné židle na policejních stanicích by mohli od nového roku zaplnit kolegové z pohraničí. Ti totiž po vstupu České republiky do schengenského prostoru nebudou mít na hranicích práci. Mohli by pomoci vyřešit problém s odlivem policistů, který začal s novým služebním zákonem. Ten platí od letošního ledna. Chybí 600 policistů Některým policistům se tak snížily platy, další mají možnost odejít do civilu a užívat si výsluhy. Řady severomoravských policistů tak opustily přes dvě stovky lidí.

„V současné době máme 5800 zaměstnanců. Asi 350 lidí je ve školách. Reálně nyní chybí okolo šesti stovek policistů,“ uvedl zástupce ředitele severomoravské policie Bohuslav Klimek. Podle mluvčí Cizinecké policie Daniely Vlčkové slouží v současnosti na státní hranici s Polskou republikou v okrese Karviná přes 220 policistů.

„Nový vzniklý Inspektorát cizinecké policie Chotěbuz, který pro okres Karviná po reorganizaci cizinecké a pohraniční policie vznikne, je koncipován pro 74 tabulkových míst,“ řekla Vlčková. Na pracoviště okresního ředitelství Karviná má být podle ní k 1. lednu 2008 převedeno 98 policistů. Část lidí ale ze služby odejde. Buď do důchodu, nebo do civilní sféry. Na Karvinsku se ke konci roku očekává odchod několika desítek policistů. „V současné době evidujeme žádosti o ukončení služebního poměru u 7 procent z celkového počtu policistů,“ potvrdila karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková s tím, že od ledna bude mít policie k dispozici 107 volných míst.

Klimek ke změnám dodal, že příslušníci cizinecké a pohraniční policie se přesunou hlavně na obvodní oddělení a dopravní inspektoráty. „Působit by měli v místě svého bydliště v příhraničních okresech. Každý z policistů ví kam půjde a kde bude pracovat. Jedenačtyřicet procent ze 435 současných příslušníků cizinecké a pohraniční policie půjde sloužit na dopravku,“ upřesnil Klimek. Prioritní podle něj je zajistit dostupnost policejní služby pro občana. Na několika místech Moravskoslezského kraje budou proto vznikat policejní stanice.