Zastupitelům to v pondělí řekl zástupce vedoucího policejního okrsku v centru města, pod který spadají také městské čtvrti Podlesí, Životice, Prostřední Suchá, Bludovice, Dolní Datyně nebo obec Horní Bludovice.

Zástupce Obvodního oddělení Policie ČR v Havířově 1 Jan Maceček a vedoucí obvodního oddělení Havířov 3 Daniel Pilár byli přítomni jednání havířovských zastupitelů, kteří mimo jiné projednávali zprávu o činnosti městské a republikové policie ve městě v loňském roce. Přestože zastupitelé policistům děkovali, samotní policisté připustili určité rezervy.

Zasedání havířovského zastupitelstva se účastnili také zástupci policie Jan Maceček a Daniel Pilár (vlevo).

„Ta zpráva obsahuje mimo jiné i pole, na kterém se nám nedaří, a to je zajišťovat veřejný pořádek například v rámci opatření k hokeji a při různých dalších monstrózních akcích. Protože samozřejmě každé takové opatření vyžaduje určité nastavení prostředků a sil, a bohužel policie takovými prostředky nedisponuje, aby bezpečně zajistila všechny kouty. Nám se daří zajišťovat pořádek a zabránit střetům například fanoušků na utkáních kolem stadionu, nedaří se nám ale pokrýt veřejný pořádek potom při rozchodu," reagoval nadporučík Maceček.

Havířovští radní před časem pohrozili vedení hokejového klubu snížením dotací, pokud budou fanoušci dělat po zápasech v ulicích problémy.

„Je nutná intenzivní spolupráce mezi republikovou a městskou policií a hokejovým klubem. Důležitá je také práce hokejového klubu s fanoušky. Oni s nimi pracují, ale nám se zdá, že mediálně je využívají jen v tom pozitivním a k tomu negativnímu už se ten klub nehlásí," řekl náměstek havířovského primátora Daniel Vachtarčík.

„My zájem města vítáme a snažíme se vyhovět všem podnětům," stvrdil prezident HC Havířov Jaroslav Mrowiec.

Klub však nemá příliš možností, jak fanoušky hlídat mimo svůj areál. Za veřejný pořádek je zodpovědná právě policie. Ta si na zajištění velkých akcí zajišťuje posily z krajské pořádkové jednotky i dopravní služby.

Například u hokejového utkání jsou policisté a strážníci připraveni zasáhnout, pokud by nestačila pořadatelská služba. Po ukončení akce dohlížejí na rozchod fanoušků, odjezd vozidel a také doprovázejí autobusy s hokejisty i fanoušky hostujícího týmu.

Vedoucí územního odboru Karviná PČR Miloš Pollak řekl, že policie každý zápas vyhodnocuje podle jeho rizikovosti a podle toho nasazuje lidi a techniku.

„Dohled nad fanoušky na stadionu je především věcí klubu, pořadatelské služby, až poté policie. Pokud jsou problémy, zasáhneme třeba i s podporou naší speciální pořádkové jednotky. Ale běžný dohled opravdu nelze přehazovat na policii," řekl Pollak.

Na dodržování veřejného pořádku a klidu v okolí stadionu po skončení zápasů dohlíží státní policisté ve spolupráci s městskou policií. „U rizikových zápasů fanoušky doprovázíme až za město," doplnil Miloš Pollak.