Policisté budou rozkrývat případ úmrtí osamělé ženy, který na první pohled působí jako otrava alkoholem. Ohledání místa činu ale potvrdí metanol v láhvi alkoholu. Nutně se tedy nabízí otázka: Stala se žena další obětí metanolové kauzy? Podaří se nakonec detektivům vypátrat, kdo stojí za otravou ženy metanolem?"

Ilustrační foto
Na zdraví? Spíše na smrt aneb Před 10 lety vypukla v Havířově metanolová aféra

Televizní zpracování v tomto případě jen naváže na metanolovou kauzu, která propukla v září 2012, kdy policisté a celníci odhalili, že se nelegálně vyrobený a jedovatý alkohol prodával v pouličním stánku v Havířově-Šumbarku.

Březina, Fian a Křepela

Postupně však policie, hygienici a celní správa nacházely další a další prodejce jedovaté tekutiny, odhalovaly maskované sklady pančovaného alkoholu na mnoha dalších místech po celé České republice. Za hlavního výrobce jedovatého alkoholu soud označil Radka Březinu ze Zlínska, kterého poslal v roce 2017 na 13 let do vězení. Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech celých 10 let, v letech 2004 až 2013.

Ilustrační foto.
Obžalovaným v ostravské větvi metanolové kauzy odvolání nepomohlo

Různé větve kauzy metanol řešily soudy v Ostravě, Zlíně, Frýdku-Místku, Žďáru nad Sázavou nebo třeba v Brně. Ne vždy se ale dařilo prodejcům jejich činy jednoznačně prokázat. Doživotní tresty dostali hlavní míchač Rudolf Fian z Orlové a jeho komplic Tomáš Křepela ze Zlína.