Strážci zákona v rámci přísných protikoronavirových opatření namátkově kontrolovali a nadále budou kontrolovat oprávněnost průjezdů vozidel, které se mezi okresy mohou pohybovat jen v přesně stanovených případech.

Na některých místech to zejména v ranní špičce způsobilo zdržení, jako třeba v Ostravské ulici v Havířově směrem do Ostravy nebo v Místecké ulici mezi Frýdkem-Místek a Ostravou. Jinde byla průjezdnost plynulá.

Policisté náhodně vybrané vozy zastavili, požádali řidiče o občanský průkaz a potvrzení o zaměstnaní ve městě mi to, v němž má řidič trvalé bydliště, anebo čestné prohlášení, že jede například k lékaři nebo něco vyřizovat na úřad. Na první pohled bylo pro průjezdu okresem vidět, že aut na silnicích ubylo a v ulicích měst bylo i méně lidí.

Jak Deníku řekli policisté hlídkující na silnici v Konské mezi Českým Těšínem a Třincem, vše bylo bez problémů. Vracet nemuseli jediné vozidlo.

Policejní hlídky byly k vidění na na nájezdu na obchvat Českého Těšína ve směru od Třince. Když někdo neměl písemný doklad o zaměstnání, policisté mu připomenuli, že v úterý už by ho opravdu měl mít. Jinak může mít u hlídek problém. Vše ale probíhalo bez negativních emocí.

Bezproblémovou službu, až na dopolední déšť, měla hlídka na silnici mezi Těrlickem a Třanovicemi. Podle policistů řidiči, které kontrolovali, jeli do práce nebo k lékaři. Nikoho vracet nemuseli.

Kontroly nebyly všude

Jak uvedla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková, policisté v prvních dnech nebudou striktně vyžadovat písemné formuláře dokladující zaměstnání v jiném okrese, ale spokojí se například i s elektronickou či jinou podobou. Totéž platí i při prokazování dalších zákonných důvodů pro opuštění okresu. Kontroly probíhají nejen na sinicích, ale i na železnici.

Na silnicích se v pondělí objevily policejní kontroly, které prověřují, zda lidé neoprávněně neopouštějí svůj okres.  Ostravská ulice na okraji Havířova..Na silnicích se v pondělí objevily policejní kontroly, které prověřují, zda lidé neoprávněně neopouštějí svůj okres. Ostravská ulice na okraji Havířova..Zdroj: Deník / Tomáš Januszek

Policejní ředitelství pro kontroly na silnic vyčlenilo stovky policistů, ti však hlídkovali především na hlavních tazích. Například na staré silnici mezi českým Těšínem a Frýdkem-Místkem, nebo na cestě z Šenova (okres Ostrava) do Petřvaldu (okres Karviná) na druhé straně karvinského okresu, po poledni žádná policejní hlídka nebyla. Od rána však policisté kontrolovali auta v obou směrech na Ostravské ulici na okraji Havířova.

Zpřísnění

Během týdne ale policisté zpřísní. „Budeme vyžadovat tištěnou podobu dokladu o zaměstnání,“ dodala policejní mluvčí Jiroušková. Za porušení nařízení o průjezdu mezi okresy hrozí nemalé sankce. Na místě to může být až 10 tisíc korun, ve správním řízení až 20 tisíc korun.

Hlídky se v průběhu pondělí v návaznosti na aktuální situaci přesunovaly po celém kraji, stejně tomu bude i v následujících dnech. „Máme přes sto mobilních hlídek. Zaměřují se nejen na páteřní komunikace, ale i na nižší třídy silnic a železnici, kde lze předpokládat, že by mohlo docházet k porušení opatření,“ doplnila Jiroušková s tím, že k vážnějším komplikacím zatím nedošlo.

Na silnicích se v pondělí objevily policejní kontroly, které prověřují, zda lidé neoprávněně neopouštějí svůj okres.Na silnicích se v pondělí objevily policejní kontroly, které prověřují, zda lidé neoprávněně neopouštějí svůj okres.Zdroj: Deník / Tomáš Januszek

Přes hranici ne

Zhruba třetinu délky hranice okresu Karviná tvoří hranice s Polskem. Ani tam však Češi už od soboty nemohou, anebo za určitých výjimek. Polsko uzavřelo hranici pro lidi přijíždějící z České republiky a Slovenska. Do Polska se dostane jen člověk, který tam pracuje, anebo předloží negativní test na koronavirus (stačí antigenní a ne starší 48 hodin – pozn. red.), popřípadě potvrzení o tom, že už je očkován dvěma dávkami vakcíny.

Na hraničním mostě ve Střelniční ulici v Českém Těšíně v pondělí kontrolovali projíždějící auta čeští i polští policisté. Žádné problémy prý na hranici nejsou. Každý, kdo projíždí hranicí, má potřebné doklady.