Policisté asistovali při prohlídkách bytů v několika zbývajících domech v Karviné-Dolech. Z jednoho z domů pak vyšel jedenašedesátiletý muž, který venku u stromu přivázal svého psa plemene stafordšírský teriér. Když se vracel zpět k brance domu, pán náhle zkolaboval . „A začal boj o život. Ze všeho nejdřív museli policisté pána odtáhnout za branku, protože uvázaný pes ohrožoval všechny přítomné," uvedl vedoucí Obvodního oddělení Karviná 1, kde oba policisté slouží, Jaroslav Sarčák.

Karvinští policisté  Patrik Zmija a Martin Magyar zachraňovali ve středu život muže, kterého postihl srdeční kolaps. Zdroj: Policie ČR

Policisté pak muže dali do stabilizované polohy a přivolali rychlou lékařskou pomoc. Situace se však náhle změnila. „Před příjezdem lékařů, u muže došlo k selhání srdeční činnosti. Policisté ihned začali s první pomocí a záchranou zraněného," říká dále vedoucí policistů.

V resuscitaci policisté pokračovali až do příjezdu záchranářů, kteří od policistů pacienta převzali. Policisté však ani po převzetí, nečinně nepřihlíželi, ale vzájemně se se záchranáři střídali na srdeční masáži. U poškozeného se podařilo obnovit srdeční činnost. Po jeho stabilizaci byl muž převezen do nemocnice Karviná-Ráj, s následným transportem do kardiocentra Nemocnice Třinec-Podlesí. Pes byl odvezen do městského útulku.

„Policisté při záchraně využili vybavení prvosledové hlídky, jenž mimo jiné obsahuje i tzv. záchranný defibrilátor, který se osvědčil. Palec nahoru chlapi, což samozřejmě patří i samozřejmě záchranářům. Jak naši kluci říkají, kdo nezkusil, neví jaký to je pocit, když pod rukama protéká život." dodal vedoucí oddělení. 

Jak se vyhnout prázdninovým problémům, jak se chovat v rizikových situacích, jak fungují složky IZS. To se dozvěděly karvinské děti na velké akci na místním koupališti.
Na zkrvavené rty cizího člověka se umělé dýchání nedává