Válečný konflikt, v němž se v roce 1919 střetly československá a polská armáda, dal podnět k jednání vítězných mocností o poválečném uspořádání Těšínského Slezska. A jeho výsledkem bylo v roce 1920 rozdělení Těšínska mezi Polsko a nově vzniklé Československo. Polská strana si tuto historickou událost připomíná setkání na hřbitově ve Stonavě, kde je pohřbeno 20 z více než 90 polských obětí.

Obětmi nebyli jen vojáci

Ještě než někteří z přítomných položili i památníku, na němž je vyryto 56 jmen českých obětí tohoto krátkého válečného konfliktu, promluvil vedle jiných ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka. Připomněl, že v souvislosti s tímto konfliktem, v němž šla poprvé do boje československá armáda, vzniklá po roce 1918, se mluví povětšinou o vojenských obětech, ale byly i oběti civilní. 

Orlando Bloom na hokeji. Britský herec se v neděli před utkáním pozdravil s Kladeňáky, ale zašel i na střídačku Třince.
Herec Orlando Bloom sledoval výhru třineckých hokejistů v Kladně. Komu fandil?

„V období od ledna 1919, kdy proběhla sedmidenní válka, do léta 1920, kdy došlo k oficiálnímu rozdělení Těšínského Slezska, panovaly na mnoha místech regionu silné národnostní vášně. A v jejich důsledku přišli někteří lidé o život,“ uvedl ředitel Muzea Těšínska.

Minimálně jednu z obětí si situace po oficiálním rozdělení Těšínského Slezska vyžádala v létě 1920, kdy polští nacionalisté ubili pod Čantoryjí českého vojáka, který dohlížel na bezpečnost těch, kdo vytyčovali nové hranice. Pochován je v Bohumíně.

Starosta Orlové zase připomněl, že sedmidenní válka byla impulsem k tomu, že se území Těšínského Slezska následně rozdělilo mezi Polsko a Československo. „A díky tomu tady dnes mluvíme česky,“ řekl Miroslav Chlubna.

Památník se bude opravovat

Zmínil také, že orlovský památník obětí sedmidenní války čeká oprava. „Oprava bude mít dvě fáze. Ta první by měla začít letos. Máme už zhotovitele stavby i zajištěno financování. Většinu dá ministerstvo obrany, více než milionem korun přispěje město,“ řekl Chlubna.

Letos se tedy opraví poškozené části památníku, vyspraví se nápisy i jména obětí. Dále se počítá s důkladnou renovací i vysazením zeleně. Projekt obsahuje například upevnění i epitafových destiček, které jsou uvolněné. Ve druhé části, jejíž termín zatím znám není, by mělo být vztyčeno původní sousoší se slezskou orlicí a postavami vojáků. Tato část památníku byla poničena při polském záboru Těšínska v roce 1938. 

Michaela a Jana Španíkovy se pustily do výroby speciálních, tzv. ekoistických ubrousků na potraviny, které se dají použít opakovaně.
Ekoistické ubrousky na potraviny sester Španíkových
Lidé na Karvinsku pijí hodně balené vody, na Frýdecko-Místecku je situace zcela jiná.
Na Karvinsku žijí největší fanoušci balené vody