Jen za první polovinu letošního roku se na Karvinsku narodilo nesezdaným párům zhruba 700 dětí, loni jich bylo přes třináct set. V praxi to pak znamená, že z každé stovky narozených dětí jich 57 nemá sezdané rodiče.

„Každým rokem toto číslo narůstá. Jen za letošní první pololetí se v republice narodilo mimo manželství 27 224 dětí, což je o skoro čtyři tisíce dětí více než před sedmi lety. Co se týká Karvinska, podíl takovýchto dětí představuje 57 procent ze všech novorozenců,“ uvedla mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

Dodala, že nejvíce potomků mimo svazek přichází na svět v chudších regionech. Naprostým rekordmanem je v tomto ohledu Mostecko, kde se nesezdaným párům rodí téměř tři čtvrtiny všech dětí.

VÍCE SVOBODNÝCH MATEK

Ještě před deseti lety přitom svobodné matky přiváděly na svět jen každé třetí dítě, před 20 lety zhruba každé šesté.

„Společenský pohled na rodinu a manželství, jejich funkce a postavení ve společnosti se v posledních padesáti letech zásadně změnily, a to nejen v Česku, ale i v ostatních evropských státech. Typické mužské a ženské role, které jsou s manželstvím spojené, dnes už neplatí a žena nemusí být nutně vdaná, aby byla finančně zajištěná,“ řekla Deníku Nicole Horáková Hirschlerová, vedoucí katedry sociologie Ostravské univerzity.

„Obecně klesá význam tradičních rituálů a svatba pro mnohé lidi dnes již není potvrzením svazku. Tím je právě početí dítěte, a proto se lidé bez svatby obejdou,“ doplnil Martin Fafejta z katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle Martina Fafejty je dalším důvodem také všudypřítomná vysoká rozvodovost, kdy lidé přestávají věřit v pevnost manželství a zvláště lidé, kteří si rozvodem již prošli, mají menší zájem vstoupit s novým partnerem do manželského svazku.

„Někteří rodiče navíc ve výzkumech uvádějí zajímavý argument, a to, že se svatbou počítají, ale chtějí počkat do doby, až budou děti větší a budou si moci užít svatbu spolu s nimi,“ dodal.

Často diskutovanou otázkou je však to, zda trend života ve volnějším svazku může mít nějaký dopad na samotné dítě.

Podle některých mají děti, které se podle statistiky narodí mimo manželství, ve většině případů úplnou rodinu, kde rodiče žijí ve společné domácnosti bez oddacího listu.

Podle jiných zde hrozí nebezpečí. U nesezdaných párů se totiž ze svazku snadněji a bez oficialit odchází, často bez ohledu na prožívání dětí.

„Pokud žijí rodiče dítěte spolu a rodinu tvoří i bez manželství, na dítě to nemusí mít vliv. V opačném případě je však na tom stejně jako dítě rodičů, kteří mají konfliktní manželství nebo se rozvedou přetahování, ovlivňování, hádky a podobně. Nesezdáním se tomuto vyhnout nedá, naopak. Čirým mýtem je pak představa, že nemanželský rozchod je snazší než rozvod manželský,“ vysvětlila Jana Michailidisová z karvinského Centra psychologické pomoci. Zároveň dodala, že děti nesezdaných párů mají v případě konfliktů také menší míru ochrany. Při rozvodu manželů totiž soudy řeší nejdříve poměry děti, u rozpadu nesezdaného páru však podobná úprava neexistuje.

Unikátní česká baterie HE3DA
Miliardová investice. U Havířova vznikne továrna na výrobu baterií