Budovu Gymnázia Juliusze Słowackého s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně čeká zásadní rekonstrukce. Budova postavená počátkem 90. let minulého století jako přístavby polské základní školy v Havlíčkově ulici v centru města je v dezolátním stavu.

„Rekonstrukci nemůžeme dál odkládat vzhledem ke špatnému stavebně-technickému stavu konstrukcí, ekonomicky velmi neúspornému provozu gymnázia a k požadavkům současné legislativy. Jde především o zajištění požární bezpečnosti budov, včetně odstranění narušených konstrukcí, provedení statického zajištění a zateplení objektů,“ uvedla mluvčí Moravskoslezského kraje Miroslava Chlebounová. Kraj coby vlastník budovy bude rekonstrukci financovat.

Hnědouhelný důl ČSA, v pozadí obec Horní Jiřetín
Těžba uhlí v Česku klesá. Od sametové revoluce se propadla o desítky procent

Práce měly původně začít už v srpnu, ale to se zřejmě nepodaří. „Počítám, že začnou tak září nebo v říjnu,“ odhaduje ředitel polského gymnázia Maria Jarnotová.

Podle ní budou práce náročné, komplexní a potrvají rok a půl, možná i déle. „Stavbaři začnou v tělocvičně, kde strhnou střechu i vyhlídkovou věž. Zpevňovat se bude statika budovy, která také dostane nová okna a fasádu,“ tvrdí ředitelka školy.

Rekonstrukci bude komplikovat skutečnost, že se jedná o objekt přímo v centru města s úzkým vjezdem do dvora, kudy probíhá zásobování škol a kuchyně. Aby mohl být zachován provoz gymnázia a navazující základní školy, budou stavební práce probíhat postupně, podle technologických a provozních možností.

„Budeme se snažit, aby práce co nejméně narušovaly výuku, komfort žáků, učitelů a dalších zaměstnanců,“ dodala ředitelka Marie Jarnotová.

Ilustrační foto.
V Orlové nechtějí ve městě novou sběrnu odpadů

„Vyšli jsme vstříc školám a úpravou harmonogramu umožníme vjezd a zásobování přes staveniště vždy v ranních hodinách, pak se ve dvoře musí pohybovat těžká technika. Harmonogram je navržen tak, aby úplná uzávěra průjezdu do dvora byla pouze v době nutné výstavby lešení, a to v době příštích letních prázdnin, kdy se neučí a nevaří obědy,“ doplnil Jiří Dohnal, ředitel společnosti Beskydské stavební, která bude rekonstrukci provádět.

První polské reálné gymnázium začalo s vyučováním v Orlové v dnes již poddolované lokalitě Obroki v roce 1909. V Českém Těšíně pak vznikly v roce 1938 polské třídy na českém gymnáziu. V roce 1949 ministerstvo školství ustanovilo samotné reálné gymnázium v Českém Těšíně. Jsou zde tři třídy v každém ročníku a gymnázium poskytuje výuku žákům od Mostů u Jablunkova po Bohumín.

Absolventy českotěšínského gymnázia s polským jazykem vyučovacím jsou mimo jiné bývalý generální ředitel TŽ Jiří Cienciala, současný ředitel TŽ Jan Czudek, zpěvačka Ewa Farna, známý folklorista prof. Daniel Kadłubiec, olympionik Tomasz Mendrek, renomovaný třinecký kardiolog Piotr Branny, ředitelka akce Celé Česko čte dětem Eva Katrušáková, náměstek hejtmana pro školství Stanislav Folwarczny, starostové několika obcí na Těšínsku a mnoho dalších osobností veřejného života.