Nikdy jsem nepatřila mezi časté návštěvníky polských tržnic. Vím, že mají například moc dobré výrobky z ryb, ale tentokrát se pro ryby nejede. V sobotu v osm hodin se vydáváme do Chałupek na takzvaný dušičkový nákup. Cesta z centra Ostravy trvá po dálnici něco mezi deseti až patnácti minutami. Prakticky první pohled na stánky s „towarem" na začátku obce prozrazuje, že jedeme správně. Při odbočení do centra obce se před námi objeví dopravní špunt v podobě šesti osobních automobilů s převážně českými značkami. Při čekání na odbočení na parkoviště napočítám kromě „espézetek" s T i pár „starých" ostravských, karvinských, a také pražských a brněnských.

Parkuje se všude

Situace vypadá bezvýchodně, když na nás zamává majitel jednoho z místních rodinných domků a pokyne, abychom zajeli na jeho dvůr. Parkuje se totiž ve všech dvorech domů přilehlých k tržnici. Z auta vedle nás vystupuje rodinka s dětmi, podle značky taktéž „od nás". Pravděpodobně syn se hned žene k muži, který se hbitě pohybuje po provizorním parkovišti, naviguje a usměrňuje vlny řidičů dychtících po zaparkování. „Tomáši, vrať se. Tady se platí až při odjezdu."

Přibližně čtyřicetiletá žena vystupující z auta zkušeně odvolává svého potomka.

Přejdeme přes cestu k prvním stánkům. Trhovci nabízeji malé i velké svíčky, svíčky ve skle různých barev, v plastu, olejové, náplně do olejových lucerniček. Po zemi jsou rozprostřené a seřazené od nejmenších a nejlevnějších různé věnce z umělých šišek, s umělými květinami a obrovské kytice v různobarevných lesklých papírech. Kapitolou samou pro sebe jsou celá parkoviště zastavěná živými chryzantémami v květináčích všech barev podzimu. Stojí podle toho, nakolik jsou květiny už rozkvetlé. Vedle nich se tísní růžové a bílé vřesy a miniaturní jehličnaté stromky. Všude zní čeština a to i z úst polských trhovců. Ceny jsou… jak jinak než v českých korunách. Pod nimi je menším písmem částka ve zlotých. Při přepočtu podle kurzu zlotého víceméně odpovídá. Potkáváme pětačtyřicetiletou Danu z Ostravy-Dubiny. „Byla jsem tady naposledy před šesti lety. Rozhodla jsem se sem zajet naprosto neplánovaně a moc jsem si od toho neslibovala, takže svíčky a kytky na Dušičky už mám nakoupené. Tady ale mají u všeho zboží větší výběr," svěřuje se Deníku a dodává, že například chryzantémy v kulatém květináči koupila v českém hypermarketu za 70 korun, polští trhovci je prodávají v cenové relaci od 45 do 80 korun.

Poláci už mají nakoupeno

Jak nám říká jedna z trhovkyň, tržnici v těchto dnech plně ovládají Češi z pohraničí. „Poláci už mají všechno nakoupené. Vy kupujete až na poslední chvíli," tvrdí se smíchem přibližně pětatřicetiletá prodejkyně kytic a dodává: „Prodávám čistě sezonní zboží na tomto místě už třetím rokem. Jsem tady pokaždé, když mi přijde nová dodávka zboží. Teď už však spíše jenom doprodávám to, co mám. Budeme tady určitě ještě v úterý, ve čtvrtek a v sobotu, přičemž v sobotu bude prodávat opět nejvíce trhovců."

Ačkoliv zboží mají prodejci stále ještě dost a za naší návštěvy na tržnici neustále vybalují nové a nové várky květin, svíček a věnců, někteří z nich už zlevňují. Však konkurence je veliká a blíží se devátá hodina, která je, jak se později přesvědčíme, na příliv zahraničních zákazníků nejštědřejší. Mladá žena s odrůstajícím blond přelivem tak klečí na zemi a tlustým fixem píše na kusy kartonů „vyprodej za 70 korun". Cedule pak staví před umělé kytice a s elánem oslovuje kolemjdoucí.

Poláci jsou skuteční obchodníci nebojí se českého zákazníka oslovit a mile mu ve změkčené verzi jeho rodného jazyka nabídnout své zboží. V devět hodin odjíždíme. Kolona aut čekajících na parkování, kterou jsme při příjezdu museli také absolvovat, je nyní více než dvojnásobná.

Obchodníci prodávající na tržišti v Markłowice Górne žijí z českých zákazníků celoročně. Joanna Chmiel má s rodinou společný stánek hned za hranicí. Během roku tu každou středu a sobotu prodává ovoce, zeleninu, květiny či zahradnický substrát. Teď před Dušičkami pochopitelně nechybí v nabídce hřbitovní svíce, lampičky a samozřejmě věnce na hrob. Tak jako naprostá většina trhovců tady nemá problém přijmout od zákazníků koruny a v korunách jim také vydat. Obyčejnou svíčku pořídíte za čtyři koruny, s malou lampičkou za ni zaplatíte od 10 do 30 korun. „Máme samozřejmě i květiny. Ceny jsou různé, začínají na 60 korunách a končí někde kolem sto dvaceti," informuje mě asi pětapadesátiletá trhovkyně.

Pokud do Polska vyrazíte na „dušičkový" nákup a chcete pořídit také věnec na hrob, určitě si vyberete. Malé věnce spletené z jehličnatých větví a zdobené květinami stojí dvě stě, ty větší pak do 350 korun.

Že se nákupy v Polsku vyplatí, potvrzuje i Amálie Górecka, která stejně jako mnoho dalších obyvatel Karviné, Petrovic či Orlové vyrazila pořídit věci na hrob své matky za hranice. „Květiny a věnce nakupuju vlastně jedině v Polsku. Kromě toho ale sem pravidelně jezdím pro zeleninu, ovoce, ale také uzeniny nebo ryby. Je to tu levnější a hlavně mají něco, co u nás nekoupíte," přesvědčuje o výhodách nákupů u polských sousedů paní Amálie.