Jak Deníku potvrdila Helena Legowicz, předsedkyně hlavního výboru PZKO v Českém Těšíně, ve výběrovém řízení uspěly čtyři podané projekty. Další dva skončily z důvodu omezených prostředků dotačního programu na seznamu náhradníků.

Nejrozsáhlejší bude generální oprava budovy Hlavního výboru PZKO ve Střelniční ulici v Českém Těšíně.

„Generální oprava je plánovaná na tři roky a z Polska přislíbená částka dotace je celkem tři a půl milionu zlotých, což je při dnešním kurzu přibližně 18 milionů korun. Projekt, který jsme v roce 2020 připravili včetně rozpočtu, počítá z celkovou částkou 36 milionů korun bez DPH, a proto výbor bude muset rozhodnout, v jakém rozsahu budeme schopni tuto rekonstrukci realizovat a také hledat finanční prostředky z jiných zdrojů. Naším cílem je rekonstrukce, modernizace budovy dle požadavků dnešní doby, včetně vybavení budovy výtahem a komunikacemi pro handicapované uživatelé,“ vysvětlila Helena Legowicz.

Dodala, že po opravě by se měly všechny polské organizace sestěhovat do jedné budovy tak, aby byly soustředěny na jednom místě.

Opravy běží průběžně všude

Díky dotacím se dostane také na rekonstrukce a opravy i dalších Domů PZKO. Peníze na přípravu projektu oprav získal Polský dům PZKO Żwirki a Wigury v Těrlicku-Kostelci a PZKO v Karviné-Ráji, kde mají v plánu modernizaci kuchyně, a MS PZKO Český Těšín-Mosty na modernizaci sanitárního zázemí.

Podle šéfky HV PZKO by práce měly v plném rozsahu proběhnout v letošním  roce. „Pokračuji také projekty rekonstrukce ve Vendryni a Dolní Líštné, které získaly dotace už v minulém roce a jsou plánovány na tři roky,“ připomněla Legowicz a podotkla také, že realizátoři projektů musí vždy financovat opravy a rekonstrukce z vlastních zdrojů a hledat podporu sponzorů.

„Tady vždy oceňujeme podporu jednotlivých samospráv a zemské správy, které v rámci svých dotačních programu pomáhají financovat tyto aktivity. Bez této pomoci bychom nebyli schopni realizovat naše iniciativy. Nezanedbatelná je také pomoc členů spolku v rámci dobrovolnické práce,“ dodala Helena Legowicz.

Objekty PZKO slouží i pro veřejnost

Sídla MK PZKO byla budována v 70. a 80. letech a vyžadují běžnou údržbu a teď momentálně mnoho z nich potřebuje průběžné opravy,a by vyhověly požadavkům předpisů hygienických i bezpečnosti práce.

„Prací na údržbě a modernizaci probíhají v Domech PZKO od Mostů u Jablunkova po Bohumín. V minulých letech proběhly generální rekonstrukce v domech PZKO v Mostech, Bocanovicích, Bystřici a v Karviné-Fryštátě. Jsem přesvědčena, že členové místních sdružení PZKO se postarají o to, aby jejich majetky byly dobře obhospodařovány a sloužily nejen členům naší organizace, ale i tamní veřejnosti,“ uvedla Helena Legowicz.