Léčebná metoda karboxyterapie (plynové injekce) je založená na místním působení oxidu uhličitého v kůži a podkoží. Pořizovací cena přístroje, který nahradil starší typ, přesáhla 40 tisíc korun.

„Touto reflexní terapií řešíme hlavně bolestivá onemocnění. Aplikaci plynových injekcí provádíme také u pacientů s vertebrogenním algickým syndromem, který se projevuje bolestí hlavy, která má svoji příčinu v oblasti horní krční páteře. Dále u pacientů s artrózou kolenního kloubu, artrózou kýčelního kloubu, syndromem bolestivého ramene a karpálního tunelu. Týdně používáme přístroj zhruba u padesáti pacientů,“ říká zástupkyně primářky rehabilitace českotěšínské nemocnice Wanda Rudzinská.

Oxid uhličitý se aplikuje pod kůži nebo do svalů jemnou injekční jehlou, která je prostřednictvím dávkovače spojená s tlakovou nádobou. Klient může pociťovat mírné pálení nebo tlak, který však během několika vteřin odezní.

V dané oblasti dochází k výraznému zlepšení prokrvení, reflexním změnám a účinnému snížení bolestivých syndromů pohybového aparátu. Po aplikaci není nutný odpočinek, naopak pohyb urychlí vstřebávání.

Léčebná metoda karboxyterapie je bezpečnou metodou, neboť medicinální oxid uhličitý je plyn netoxický a plně rozpustný. „Počet aplikací je individuální, většinou při jednom sezení to bývá 2 až 6 vpichů. Počet sezení závisí na efektu léčby, většinou se jedná od 6 do 10 procedur podle potíží klienta,“ dodává Rudzinská.