Jelikož do prodejny smí najednou jen omezený počet zákazníků, například před prodejnami levného textilu a všemožného jiného zboží, se tvoří fronty.

„Tušila jsem, že tu bude plno lidí, ale dcera mě prosila, ať jí něco určitého koupím, takže kupuju pro ni i pro sebe,“ prozradila Marie Branná ve frontě před prodejnou Kik.

Ranní nápor zákazníků potvrdili všichni – prodavači oblečení, obuvi, sportovního zboží a potřeb, majitelé opravny bot nebo svatebního salonu.

„Nápor? Teď, jak vidíte, ani ne. Ale dopoledne tady byl fičák. Hlavně muži si přišli kupovat džíny a trika,“ říká mi prodavačka v butiku se značkovým oblečením v havířovském OC Elan.

Fronty, dopravní zácpa u Kauflandu

V obchodní zoně u havířovského Kauflandu a hobbymarketu OBI, pomalu nebylo k hnutí. Řada aut, která chtěla ze zóny odjet, byla kvůli červené na semaforu tak dlouhá, že se na cestu nebylo možné dostat z bočních parkovišť. A opět fronty, hlavně před prodejnami s levnějším oblečením.

Spokojená s prvním dnem po otevření byla i manažerka OC Korso Karviná Monika Poledníková. „Jsme spokojeni, takový zájem jaký byl, jsme čekali. Doufáme, že už nebudou žádné zákazy a provoz centra poběží normálně,“ uvedla v pondělí odpoledne pro Deník.

Dopoledne, jako už dlouho ne, zažili v pondělí manželé Paškovi, majitelé brašnářství a opravny obuvi v Karviné-Hranicích. „Ráno přišlo hodně lidí. Nosili boty, tašky, a peří k čištění,“ říká mi Jarmila Pašková.

Čtyřměsíční půst mají za sebou, a doufají, že nebudou muset zanedlouho zase zavřít. Už tak je jejich živnost sotva uživí. Před nějakou dobou dokonce zvažovali, že s ní úplně skončí. „Nejhorší je, že nás vláda zavřela v období, kdy máme nejvíc práce.

Tedy od října do dubna. Léto je pro nás plonkové, musíme si na celý rok vydělat od podzimu do jara. V létě lidé nosí lehké boty anebo sandály, podpatky neopravují, takže my nemáme zakázky,“ říkají.