Zaměstnanci města spolu s dalšími pracovníky odklízejí následky vichřice z 8. července postupně, situaci ale komplikují soukromí vlastníci pozemků na území města. Ti musí ulámané větve odstranit sami.

90% odklizeno

Devadesát procent následků bouře se lidem z technických služeb, veřejně prospěšných prací a dobrovolné veřejné služby podařilo odstranit už v úterý. Přednostně likvidovali škody, které by mohly ohrozit zdraví nebo životy obyvatel. Teprve poté mohli přejít k odklízení dalších následků větrné smrště.

„Ne všechny závady jsme mohli vidět hned od počátku. Postupně praskají a padají další větve v místech, kde už jsme dříve uklidili," popsal Jaroslav Nakládal z odboru rozvoje Magistrátu města Karviná.

Pracovníci budou poničené stromy likvidovat ještě několik týdnů. Nebezpečné větve museli odřezat co nejrychleji. Kusy dřeva proto nejprve odložili na volná prostranství, odkud je nyní postupně odklízejí.

„Telefonují nám rozzlobení lidé, kterým se nelíbí, že jsme ještě nestihli odřezat větev ze stromu u jejich domu nebo uklidit pořezané a zabezpečené větve na volných prostranstvích," uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Město se rozkládá na padesáti osmi kilometrech čtverečních a existuje v něm mnoho různých vlastníků pozemků. Pracovníci proto uklízejí pouze prostranství patřící městu.

„Všichni ostatní majitelé by měli po větrné smršti sami zajistit úklid," upozornil Nakládal.

Zaměstnanci města totiž nemohou odstraňovat škody na cizích pozemcích.

„Máme i požadavky, abychom lidem přijeli zlikvidovat stromy na jejich zahradách, není to ale možné," vysvětlila Swiderová.

Podněty a tipy magistrát vítá

Zaměstnanci magistrátu vítají emailové nebo telefonické podněty lidí.

„Prosíme o trpělivost. Odklízení ještě potrvá, pracujeme ale na maximum," doplnila Swiderová.

Pracovníci Technických služeb Karviná a odboru majetkového Magistrátu města Karviná rádi přijmou hlášení obyvatel o popadaných kusech dřevin.

JANA SOSNOVÁ