„Celý život platím daně a zdravotní pojištění, nikdy jsem nebyla vážněji nemocná a teď tohle. Vlednu mě čeká operace kyčlí, na kterou čekám už rok a zrovna já budu muset platit jak mourovatá,“ rozhořčuje se Milena Tůmová zOstravy-Dubiny. Stím ale nesouhlasí většina zdravotníků. Jedná se o paušální poplatek, vněmž jsou zahrnuty náklady na stravu, energie a podobně. Doma by pacienti utratili mnohem víc,“ tvrdí většina ředitelů nemocnic.

I přestože většina zdravotníků se zavedením poplatků souhlasí, děsí se chvíle, kdy se začnou poplatky vybírat. Dodnes totiž nevědí, jak bude celý proces probíhat. „Ještě nikdo znás neviděl výběrčí automat. Dodavatelské firmy se nám hlásí jedna za druhou, ale jejich dodací lhůty jsou nejméně dva měsíce. Nový zákon o poplatcích je u Ústavního soudu, takže se může stát, že nakoupíme automaty za statisíce, ústavní soud systém poplatků zruší a nám budou automaty nanic,“ řekl ředitel Městské nemocnice Ostrava František Jurek.

Dodal, že celý úhradový systém přináší fůru dalších otázek. „Pacienti budou chtít platit různými formami. Někdo hotově, jiný kartou, dalšímu vypíšeme dlužní úpis, jiný nám roztrhá účet před očima. Už jsem také slyšel, že lidé budou chodit spětitisícovkami, protože je jim jasné, že jim nebudeme moci vydat,“ vyjmenoval různé varianty úhrad Jurek, který se obává také obrovského nárůstu administrativy.

„Zase to odnesou sestry, které budou vypisovat nějaké účtenky a hlídat, zda už pacient zaplatil, a na práci, kterou mají dělat, nebudou mít čas. Na to, aby systém začal fungovat alespoň částečně, je příliš krátká doba,“ shrnul Jurek.

Maminky budou platit i za novorozeňata, zmatky nastanou i v léčebnách

Některé skutečnosti vsouvislosti svýběrem poplatků dolaďují vtěchto dnech také ostravské nemocnice.

„Výběr poplatků bude probíhat prostřednictvím mincovních automatů. V rámci některých provozů s menším počtem ambulantních ošetření bude možno zaplatit poplatek u informátorek,“ sdělil mluvčí FNO Tomáš Oborný stím, že pro pacienty jsou připraveny brožurky, které budou o systému výběru poplatků ve FNO informovat.

Vzhledem ktomu, že ve FNOV je ročně hospitalizováno více než 46 tisíc pacientů a ambulantně ošetřeno přes 650 tisíc pacientů, nastanou zmatky pravděpodobně sdlužníky. Pokud by totiž nezaplatila jen desetina pacientů, jednalo by se o značný dluh a nemocnice by si zřejmě musely najmout firmu, které by pohledávky vymáhala.

Zcela jasno zatím nemá Vítkovická nemocnice. „V současné době se v holdingu Agel, kam spadá také Vítkovická nemocnice, dolaďuje systém vybírání poplatků,“ řekl stručně mluvčí nemocnice Tomáš Želazko.

Budou ženy rodit doma?

Nejistotu zažívají také budoucí maminky. Obávají se, že budou platit vporodnici i za svého právě narozeného potomka. Pokud se jim náhodou narodí dvojčata, nebo budou mít rizikové těhotenství, kvůli němuž budou muset strávit vnemocnici delší dobu, patrně se nedoplatí.

„Čekám dvojčata, rodit mám za měsíc a zatím to vypadá, že děti mají kolem dvou kilogramů. Delší hospitalizaci se tedy zřejmě nevyhnu. Slyšela jsem, že budu platit i za děti, což nechápu, protože ty určitě svíčkovou obědvat nebudou,“ řekla naštvaná Zora Gurská zOstravy-Poruby.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt včera redakci řekl, že maminky, které porodí dítě, budou platit i za ně. „V momentě, kdy se dítě narodí, stává se pojištěncem, takže se poplatky týkají i jeho. Pokud bude mít maminka třeba trojčata a ta budou vinkubátoru delší dobu, bude platit šedesát korun i za ně. Je třeba si uvědomit, že náklady na inkubátor stojí řádově desítky tisíc korun. Pokud na to maminka mít nebude, bude se muset o ni postarat sociální systém,“ řekl Cikrt.

Kdy se poplatek 30 korun za návštěvu NEHRADÍ

Poplatek 30 korun za návštěvu se v ordinacích nevybírá v těchto čtyřech situacích:

  • 1. není provedeno klinické vyšetření
  • 2. jedná se o preventivní prohlídku
  • 3. jedná se o laboratorní a diagnostické vyšetření
  • 4. jde o některé zvláštní léčebné úkony, a to buď takzvanou dispenzární péči (u vážně nemocných dětí a těhotných žen) nebohemodialýzu nebo dárcovství krve

Budou si nemocnice najímat vymahačské firmy?

Některé skutečnosti vsouvislosti svýběrem poplatků dolaďují vtěchto dnech také ostatní nemocnice. „Výběr poplatků bude probíhat prostřednictvím mincovních automatů. V rámci některých provozů s menším počtem ambulantních ošetření bude možno zaplatit poplatek u informátorek,“ sdělil mluvčí FNO Tomáš Oborný stím, že pro pacienty jsou připraveny brožurky, které budou o systému výběru poplatků ve FNO informovat. Vzhledem ktomu, že ve FNOV je ročně hospitalizováno více než 46 tisíc pacientů a ambulantně ošetřeno přes 650 tisíc pacientů, nastanou zmatky pravděpodobně sdlužníky. Pokud by totiž nezaplatila jen desetina pacientů, jednalo by se o značný dluh a nemocnice by si zřejmě musely najmout firmu, které by pohledávky vymáhala.

Zcela jasno zatím nemá Vítkovická nemocnice. „V současné době se v holdingu Agel, kam spadá také Vítkovická nemocnice, dolaďuje systém vybírání poplatků,“ řekl stručně mluvčí nemocnice Tomáš Želazko.

Problémy nastanou vléčebnách dlouhodobě nemocných

Zavedení poplatků znamená pro nemocnice i velkou změnu v informačním systému. Klíčová bude informace, kdy byl pacient přijat a kdy bude propuštěn. Zatím zadávali zdravotníci data i s dvanáctihodinovým zpožděním. To už nebude možné, protože by na tom nemocnice tratily. Týdně totiž propouštějí z léčby i několik stovek lidí.

Problém očekávají ředitelé hlavně v případě léčeben dlouhodobě nemocných, kde se platí většinou jednou za měsíc. „Je obvyklé, že příbuzní navštěvují své blízké ve výplatní den důchodu a jezdí pro peníze. Teď budou muset naopak platit. Řešení vidím vtom, že paušál za pobyt budeme hospitalizovaným stahovat zúčtu. Pokud bude u nás pacient ležet třeba dvě stě dnů, zaplatí na poplatcích asi dvanáct tisíc korun,“ řekl jeden zředitelů, jenž si nepřál zveřejnit své jméno. „Kandidáti hmotné nouze platit nebudou, dosud nám ale nikdo nevysvětlil, jak ho poznáme,“ naznačil další problém ředitel.

Pacienti mohou platit do osmi dnů po propuštění, pro nemocnici to znamená, že osm dní bude muset hlídat, zda byla pohledávka uhrazena.

Přesné informace naleznete na webových stránkách ministerstva zdravotnictví: ZDE