Pracovníci zařízení mohou nabídnout svou pomoc pro 22 rodin, a tato kapacita je již naplněna. Jedná se o služby vykonávané v terénu.
„Bohužel, nejsme schopni nabídnout služby všem rodinám, které o to žádají a kterých stále přibývá. Zařízení je omezeno prostorem, ale také financemi. Momentálně je v pořadníku zapsáno dalších pět rodin čekajících na přiděleného poradce. Podařilo se nám však vytvořit jedno nové pracovní místo. Po výběru vhodného kandidáta by se měla situace zlepšit a kapacita navýšit,“ řekla speciální pedagogická pracovnice Květa Staňková.
Centrum poskytuje poradenství, odlehčovací služby a rannou péči, a to nejen v prostorách vlastní budovy, ale především přímo v terénu. Jsou určeny rodinám s postiženými dětmi, přičemž postižení může být mentální, fyzické nebo kombinované. Práce poradců odlehčovací služby spočívá v péči o postižené dítě přímo v rodině s pravidelnými návštěvami rodin dle potřeb rodičů.
„Ti nám sami řeknou, co přesně od nás potřebují, zda odvést dítě do školy, kroužku nebo jen na procházku. Je třeba si uvědomit, že rodiče se starají o nemocné dítě 24 hodin denně a my se snažíme odlehčit jejich enormní fyzickou a psychickou zátěž,“ dodala vedoucí odlehčovací terénní služby Bohdana Herzánová.
Poradenská služba je zaměřená na děti s narušenou komunikační schopností a s autismem. V regionu se jedná o jedinou službu, která se zaměřuje na zavádění augmentativní a alternativní komunikace do každodenního života rodiny dítěte se zdravotním postižením. Ranná péče je poměrně nová služba, kdy pracovník pomáhá zvládat v rodině péči o nemocné dítě od narození až po předškolní věk. „Rodiče nejsou vždy připraveni, jak zvládat některé situace, jak reagovat na vývoj dítěte a jeho potřeby. Neví, kde sídlí pomocné organizace, lékaři, na koho se obrátit, když si neví rady. I s těmito problémy se jim snažíme pomoci. Poradce s dítětem pracuje, rozvíjí jeho dovednosti a podporuje kontakt rodič – dítě,“ řekla poradkyně Lenka Gwozdzová.