Jak potvrdila mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji Radka Fleischerová, tamní porodnické oddělení zažívá v posledních letech nový babyboom.

„Jen loni přišlo v Karviné na svět 858 dětí, což je o 170 dětí více, než v roce předloňském,“ vysvětlila mluvčí.

„Už několik let také platí, že nad počtem děvčátek převažují mezi miminky chlapci. Třeba loni se jich narodilo o téměř čtyřicet víc,“ uvedla dále Fleischerová s tím, že v poslední době se v krajských nemocnicích podstatně zvýšil také počet porodů s doprovodem.

„Ano, vedle tatínků přicházejí maminky do porodnice i s vlastními asistentkami a dulami,“ vysvětlila jedna ze sester havířovského gynekologicko-porodnického oddělení, kde se letos narodilo už téměř čtyři sta dětí. V loňském roce jich zde přitom na svět přišlo celkem 624, tedy o necelou stovku víc, než před 10 lety.

Beskyd Rallye Turzovka zavítala v pátek také do historického jádra Karviné, kde auta a motorky zaplnily celé náměstí i okolí přilehlého zámku.
Úsměvy krásných dam, krása starých aut. Přijela Beskyd Rallye Turzovka

JMÉNŮM VÉVODÍ ELIŠKA A MATĚJ

„Stále více žen se dnes už například nebojí jít i do druhého či třetího těhotenství. Co se týče jmen dětí, tam mezi dívkami střídavě vítězí Eliška a Karolína a mezi kluky Matěj a Jakub. Do módy se vrací také klasická jména jako Florián nebo Rozárka,“ doplňuje sestra z havířovské nemocnice.

Podle porodní asistenky Pavly Kasparkové se mezi maminkami ve zdejších porodnicích objevují i ženy z Frýdku-Místku, z Třince nebo ve výjimečných případech z Ostravy.

„Miminek určitě přibývá, hlavně v karvinské nemocnici. Myslím si, že je láká přirozený a individuální přístup, stejně jako nedávná modernizace prostředí,“ říká Kasparková, která pro nastávající maminky pořádá také řadu kurzů.

Zvyšující se počet rodiček podle ní dokládá i rychlost, s jakou se tyto kurzy zaplňují.

Pavla Krůčková

Petr Kováčik, 24. července 2017, Havířov, váha: 3,30 kg, míra: 50 cm
Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek