"Dvanáct zasíťovaných parcel v lokalitě Petra Cingra nabídlo město na konci ledna zájemcům o stavbu rodinného domu. Své kupce našly všechny. Průměrná vylicitovaná cena dosáhla 1 400 korun za metr čtvereční. K prodeji zůstává ještě dvacet sedm parcel, další kolo licitace plánuje radnice na konec března," upřesňuje mluvčí bohumínské radnice Jana Končítková. 

Ilustrační foto.
Zubař nad zlato! Na Karvinsku jich skončí desítky a mladých je málo

U licitací se v průběhu tří dnů vystřídalo osmadvacet zájemců. Z Bohumína byla polovina z nich. "Právě místní obyvatelé projevili o pozemky největší zájem, uspělo jich sedm. Dva další mají trvalé bydliště v Ostravě, jeden v Petrovicích u Karviné, další v okrese Olomouc. Jednu z parcel koupil muž z polského Rogówa," uvedla dále mluvčí. 

„Výsledky licitace svědčí o tom, že místní lidé jsou v našem městě spokojeni a spojují s ním svou budoucnost. Investice do stavby rodinného domu je jedním ze zásadních životních rozhodnutí. Jsme proto rádi, že i lidé z okolních měst a obcí vidí v Bohumíně perspektivu a rozhodli se přestěhovat k nám,“ komentoval výsledky dražby pozemků starosta města Petr Vícha.

Vyvolávací cena za metr čtvereční 1 089 korun se u některých pozemků zvýšila jen nepatrně, u jiných byli účastníci licitace ochotni přihodit výrazněji.

Krakonoš, tak se říkalo Františku Bálentovi z Vratimova, který léta nabízel v centru Ostravy kytky a bylinky.
Květiny pro zamilované v centru Ostravy. Krakonoš z Vratimova už s nimi nepotěší

„Jde to dáno tím, že každý pozemek je jedinečný, a to jak z hlediska rozlohy, tak i svého umístění. Lidé mají o místě, kde chtějí v budoucnu žít, rozdílné představy. Ty se pak odrážejí i v samotné licitaci. Každopádně všechny naše parcely mají jedno společné. Budou kompletně zasíťovány, tedy budou mít přívod vody, plynu a elektřiny, kanalizaci a povedou k nim nové komunikace včetně veřejného osvětlení. Celou lokalitu navíc odvodníme,“ uvedl starosta.

Termíny dalších licitací

Přestože dokončení celého projektu 39 stavebních parcel je plánováno až na podzim letošního roku, radnice začala pozemky prodávat s předstihem, aby si noví majitelé mohli zajistit financování a připravit projektovou dokumentaci na stavbu rodinného domu. Další kolo licitací se uskuteční 21., 22. a 23. března.

Do prodeje by mohl jít obdobný počet parcel jako v lednu. „Část z nich je situována u budoucího Ottova parku. Ten vytvoří dvě dubové aleje, stovky dalších nových stromů a tisíce keřů. Jejich výsadbu plánujeme ještě letos,“ doplnil vedoucí majetkového odboru bohumínské radnice Jan Przeczek s tím, že zelenou relaxační zónou povedou přírodní chodníčky. Přibude tu i vymodelovaný kopec a retenční nádrž. Ze severní a východní strany bude park obklopen novými domy.

Šibenice s oprátkou a dokumentem, které před svým domem o víkendu našel hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Hejtman Vondrák našel u domu šibenici. Ubohé, nejbližší to snášejí těžce, říká

Město si v podmínkách prodeje vymínilo taková pravidla, která brání spekulativním nákupům pozemků. „Našim cílem je, aby kupující do pěti let na parcelách postavili rodinné domy a celá lokalita se proměnila v novou obytnou část Bohumína. Výsledky první licitace ukazují, že náš záměr není nereálný,“ dodal Petr Vícha s tím, že licitací parcel se mohou účastnit pouze fyzické osoby a nesplnění termínu výstavby domu je penalizováno.

Investiční akce města na proměnu nevyužité plochy u páteřní ulice Petra Cingra, kde dříve stávala bytová kolonie, si vyžádá přes 60 milionů korun. Zájemci o koupi parcely najdou bližší informace o podmínkách licitace na webových stránkách města v sekci Radnice v kategorii Byty a nemovitosti. V ní je zveřejněn i detailní popis jednotlivých pozemků.