Přijeli reprezentovat svůj sportovní klub a v disciplínách, jako jsou atletika, cyklistika, moderní gymnastika, boccia, stolní tenis, fotbal, vybíjená, plávání a v dalších sportech, se utkat o účast na světových letních hrách, které se odehrají příští rok v Los Angeles.

Své zastoupení na národních hrách měl i havířovský sportovní klub Kosatky, který spolupracuje s organizací Santé, což je centrum ambulantních a pobytových sociálních služeb. Havířovští sportovci soutěžili ve fotbale, kde se umístili na třetím místě. Celkem jedenáct medailí pak čtyři postižení sportovci „vylovili z bazénu".

Tři cenné kovy vybojoval Miroslav Valášek, který získal první místo za 200 metrů volný způsob, za 50 metrů ve stejné disciplíně získal stříbrnou medaili a další stříbro získal spolu se svými kolegy ve štafetě.

„Plavu už 12 let. Když jsem vyhrál, měl jsem velkou radost a s kamarády jsme to oslavili," popisuje svůj zážitek z Brna Miroslav Valášek, který v létě za pěkného počasí plave každý den a po zbytek roku trénuje alespoň jednou týdně.

„Plavání mě baví. Ví se o mně, že přes léto chodím buď na krytý bazén, nebo na koupaliště a pomáhám plavčíkům," vypráví Valášek.

Velkolepé zahájení her

Česká speciální olympiáda je třídenní akce, na které nechybí slavnostní zahájení i zakončení. Olympijský oheň zapálila světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová s jedním ze sportovců speciálních olympiád Miroslavem Galiou ze Zlína.

„Zahájení letos bylo opravdu krásné, v dobových krojích vystupovala francouzská garda, která střílela z kanónů a pušek a účastnila se i dekorování vítězů," přibližuje atmosféru vedoucí denního stacionáře Mikado v Havířově Zdeněk Krejza.

Právě on doprovázel klienty na olympiádě a účastnil se i fotbalových zápasů jako partner. „Přestože fotbalisté skončili třetí, vraceli se spokojeni. Věděli, že do zápasů dali všechno a moc si to užili. Ze třetího místa měli stejnou radost, jako by skončili první," doplňuje Krejza.

Olympiáda není jen o soupeření, ale také o navázání kamarádských vztahů s lidmi z celé republiky.

Martina Kotulová