Důvod? Přemnožení hlodavci, kočky a holubi. „Nejen mírné zimy v posledních letech, ale také přístup některých lidí, kteří vhazují zbytky jídla do kanalizací, zakládají černé skládky kolem kontejnerových stanovišť, případně na veřejná prostranství pokládají potravu pro zdivočelé kočky, holuby či jiná zvířata vytvořily vhodné podmínky pro přežití a množení potkanů ve městě,“ uvedla vedoucí odboru komunálních služeb Iveta Grzonková.

Přestože ve městě probíhá pravidelná běžná ochranná deratizace, jsou v některých částech města patrné známky přemnožení, což potvrdily nejen stížnosti a oznámení občanů města, ale i vlastní zjištění pracovníků magistrátu, kteří provádějí pravidelnou kontrolu.

„Máme ve městě několik lokalit, kde je možné potkany vidět i za bílého dne. Jejich likvidace v rámci běžné deratizace nemá dlouhodobý účinek a proto je zde potřeba deratizaci provádět opakovaně. Proto jsme se rozhodli vyhlásit na podzim speciální celoplošnou deratizaci, která by mohla být účinnější“, vysvětlila Iveta Grzonková a dodala, že mezi nejdotčenější lokality v Havířově patří centrální část města, kde je hustější sít kontejnerových stanovišť a kanalizačních řádů.

Krajská hygienička Pavla Svrčinová a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, dvě hlavní postavy posledních dní v našem kraji. Ten chce teď v nemocnicích infekční oddělení.
Kraj chce ve všech svých nemocnicích infekční oddělení

O speciální ochranné deratizaci budou v září rozhodovat zastupitelé.