„Záměrem bylo zpřehlednit křižovatku vedoucí do areálu Bosporu směrem od dálnice a z druhé strany od skřečoňského mostu. Motoristé si stěžovali, že v noci je v této lokalitě velmi špatná viditelnost. Proto jsme zahájili jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic, které má dálniční přivaděč ve správě. Potřebovali jsme jejich souhlas s uložením trasy,“ vysvětluje starosta Bohumína Petr Vícha.

Na velké dopravní komolikace se musí od poloviny listopadu připravit řidiči i cestující autobusových linek, kteří jezdí z Bohumína směrem na Karvinou. Silnici první třídy I/67 čeká v listopadu 2021 rekonstrukce. 
Z Bohumína na Karvinou a zpět. Řidiči i cestující v busech, připravte si nervy

Dodal, že město nakonec muselo projekt upravit, aby splnilo všechny požadavky a podmínky ŘSD. „Jednou z nich bylo i zaplacení poměrně vysoké částky za zřízení věcného břemene. Pro nás je ale zásadní, že jsme mohli systém osvětlení vybudovat a zajistit v těchto místech bezpečnost dopravy,“ doplnil Vícha.

Instalace světel v Bohumíně.Instalace světel v Bohumíně.Zdroj: Jana Končítková

Město stihlo realizaci projektu dokončit ještě před přechodem na zimní čas, kdy se dříve stmívá. „Na každé straně křižovatky ve tvaru písmene T přibyly tři lampy, soustava osvětlení má tedy celkem šest lamp. Investice včetně projektu, stavebních prací, samotných lamp a platby za věcná břemena vyšla na 600 tisíc korun,“ uvedl Roman Pak z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice. Jak dodal, letos jde už o čtvrtou významnější akci města, která se týká osvětlení veřejného prostranství. „Na jaře jsme nasvítili propojku Tovární a Budovatelské ulice, následně propojku Myslivecké a Dělnické ulice a také garáže nedaleko kruhového objezdu ve Skřečoni,“ upřesnil Pak.

Kromě nových investic do veřejného osvětlení hradí radnice ze svého rozpočtu i výměny starých lamp za moderní, energeticky úsporné. Tyto práce navazují na záměry energetické společnosti ČEZ, která v Bohumíně postupně mění vysloužilé sloupy nízkého napětí. Zhruba polovina z nich je osazena městskými lampami. „Největší akci tohoto typu jsme letos provedli v městské části Skřečoň, konkrétně v oblasti Úvozní ulice, kde mají obyvatelé k dispozici zhruba 80 nových světel“ doplnil Roman Pak.

Bylo zrušení bezdoplatkových zón správným krokem?
Starostové na Karvinsku píší poslancům: Řešte obchod s chudobou

Bohumín má v plánu využít na další připravované projekty veřejného osvětlení státní dotace. „V minulých letech jsme se zapojili do programu Efekt na podporu úspor energie a dvakrát jsme byli s naší žádostí úspěšní. Podařilo se nám získat přibližně 3 miliony korun, což nám pokrylo polovinu nákladů na oba projekty. Aktuálně se připravujeme na možnost čerpání z obdobného dotačního titulu v příštím roce,“ uzavřel Petr Vícha.