Už téměř sto bohumínských domácností dostává v současnosti potravinové poukázky. Jde o součást takzvaných věčných dávek lidem, kteří jinak své peníze investovali například do automatů, nebo alkoholu. „Zatímco v dubnu město vyplatilo na poukázkách téměř čtyřicet tisíc korun, v červenci to bylo téměř osmdesát tisíc. Průměrná hodnota potravinové poukázky je přes 800 korun,“ uvedla tisková mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Počet lidí, kteří žádají o dávky, se přitom neustále zvyšuje. Dá se tedy předpokládat, že poroste i počet těch, kdo budou dostávat poukázky na potraviny. „Poukázky nedostávají naráz, ale postupně. Jsou vystaveny na konkrétní jméno, mají platnost 30 dní a uplatnit je lze na nákup v nasmlouvaných prodejnách nejen v centru, ale i v okrajových částech města. Nově jednáme i s dalšími obchody, například těmi, které nabízejí také drogistické zboží, protože to po nás chtějí naši klienti. Svou totožnost musí nakupující prokázat občanským průkazem,“ řekla vedoucí bohumínského sociálního odboru Marcela Gabryšová.

„Za první půlrok jsme letos v Bohumíně vyplatili na dávkách pomoci v hmotné nouzi 8,5 milionu korun, z toho na potravinových dávkách téměř 300 tisíc korun,“ doplnila údaje Gabryšová. Kontrolování dávek se týká třeba také dětí potřebných lidí. Již v loňském školním roce hradilo město u 30 školáků jejich školní obědy. „V září v novém školním roce budeme v tomto trendu pokračovat. Již teď vytipováváme vhodné školáky,“ doplňuje sociální odbor bohumínské radnice.