Zavedení systému vyplácení části příspěvku na živobytí formou poukázek na odběr potravin, základních hygienických potřeb, oděvů a obuvi přinesl v Českém Těšíně první pozitivní výsledky. Po dvou měsících od jeho zavedení se snížil počet lidí, kteří pobírali tuto formu sociální dávky. Někteří z nich úředníkům sami přiznali, že si díky tomuto systému zlegalizovali pracovní poměr a dávky odmítli.

„Někteří občané, kteří namísto hotovosti obdrželi poukázky, zlegalizovali svá dosavadní zaměstnání. Dokonce i klienti, kteří dlouhou dobu tvrdili, že práce pro ně není, si zaměstnání našli a pracují,“ řekla vedoucí sociálního odboru Městského úřadu v Českém Těšíně Uršula Chrástecká. Další část klientů českotěšínské sociálky přišla o dávky kvůli sankčnímu vyřazení z evidence úřadu práce.

„Díky zavedení poukázkového systému, samozřejmě nejen kvůli němu, ale i díky novým pracovním příležitostem, klesla ve městě a blízkém okolí nezaměstnanost z přibližně z 18 procent před dvěma lety na 11 současných procent,” tvrdí Chrástecká s tím, že objem peněz vyplácený v poukázkách se bude každý měsíc zvyšovat. „Rozrůstat se bude i skupina lidí, kteří si budou muset zvyknout, že nedostanou celou částku v hotovosti,“ dodala. V Karviné tento systém zavedli teprve před měsícem, takže na posouzení dopadů je to dost krátká doba.

„V říjnu kupony dostalo prvních 76 klientů, v listopadu jich bude maximálně osmdesát. Zkušenosti jsou takové, že zpočátku někteří klienti proti formě dávky protestovali, ale zvykli si na to,“ řekla vedoucí odboru sociálních věcí karvinského magistrátu Blanka Dadoková. Jeden klient už prý požádal o odejmutí dávky a další si našel práci na dohodu. „Signály o tom, že by klienti měnili kupony za peníze, nemáme,“ přiblížila Dadoková.