Závist, šmírování, ale i nevítanou návštěvu zlodějů může mít podle některých starostů a senátorů za důsledek nová povinnost komunálních politiků zveřejňovat veškerý svůj majetek na internetu. Řada z nich přitom nerozumí hlavně tomu, proč by veřejně měli majetek uveřejňovat i neuvolnění zastupitelé.

„Dost dobře nechápu, proč by hasič, lékař nebo právník, jehož výdělečná činnost nijak nesouvisí s jeho angažováním v zastupitelstvu obce, musel zveřejňovat své příjmy z práce, která jej živí. Může to odradit při rozhodování vstoupit do komunální politiky schopné lidi, kteří něčeho dosáhli, vydělávají či dříve získali nějaký majetek, protože nebudou chtít, aby kdokoliv mohl veřejně propírat jejich příjmy či větší nákupy,“ svěřil se například starosta Českého Těšína Vít Slováček s tím, že starostové i místostarostové podávali informace o svém majetku jednou ročně i před zářijovou novelou. Nyní si je však bude moci každý stáhnout z internetu. V mnoha případech jde přitom o odkrytí soukromí celé rodiny.

„Připadá mi nesmyslné, vypouštět osobní údaje volně do internetového světa. Zákonodárci by měli domyslet možné důsledky pro komunální politiky a neuvolněné zastupitele, které tento zákon přináší,“ okomentovala novelu primátorka Havířova Jana Feberová.

Majetkový „striptýz“ je navíc podle některých představitelů obcí zaměřen na šmírování a obnažování.

„Jsem přesvědčený, že veřejné zveřejňování některých osobních údajů, zejména u zastupitelů malých obcí, kteří za svou práci nepobírají žádné nebo jen minimální symbolické odměny, je zcela zbytečné. Nikdo se jistě nebrání, aby stát měl tyto údaje k dispozici, ale není důvod, aby byly veřejné. V Česku je závist bohužel oblíbenou vlastností,“ vysvětlil první muž Bohumína Petr Vícha

ÚSTAVNÍ STÍŽNOST

V souvislosti s novelou podepsalo dokonce na konci listopadu pět desítek senátorů návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části zákona o střetu zájmů, která se týká rozsahu zveřejňování majetku.

„Veřejní funkcionáři musí zveřejňovat veškerý majetek včetně údajů o společném jmění manželů a manželek nebo společníků ve firmách. To je zásah do soukromí osob, kterých se zákon netýká,“ uvedl tehdy předseda senátorského klubu Starostů Jan Horník.

DOKONALÁ POZVÁNKA PRO ZLODĚJE

Podle předsedy Sdružení místních samospráv Stanislava Polčáka vytváří navíc veřejné majetkové obnažování příležitost pro zloděje. S tím souhlasí i starosta Těrlicka Martin Polášek, podle kterého jsou veřejně přístupné informace „pomocníkem“ pro kriminální živly a mafii, která tak má ušetřenou práci při typování potencionálních obětí.