Přesto zde existuje i tato nabídka a s ní i její prodejci. Ti pak mimo jiné uvádějí, že toto například stále častěji zajímá i starší generaci.

„Bylo to deset let tvrdé práce. Ta se ale vyplatila a dnes jsme spokojení a rádi," říká provozovatelka jednoho z takových obchodů v Havířově, Pavlína Kernerová.

„Chodí lidé, kteří nás navštěvují od počátku. Přibývají ale také maminky s dětmi, které se svým ratolestem snaží podávat zdravou a také bezlepkovou stravu. A chodí také senioři, protože i oni se chtějí cítit čilí. A zdravá výživa jim pomáhá třeba v oblasti zažívání," doplňuje Pavlína Kernerová.

Máme radost, když mají lepší testy

„No, k nám senioři zatím přicházejí spíše, když už mají problém. Co se zdravé výživy týká, starají se spíše mladší lidé," říká odborný zdravotní poradce Jiří Tomíček.

Ten v Karviné spoluprovozuje prodejnu zaměřenou na zdravé produkty, ale především na poradenství v oblasti užívání bylinek či mastí.

Také tato provozovna není určitě nejnavštěvovanějším obchodem celého města.

„Ale máme radost, když k nám třeba přijdou lidé a povědí nám, že jim něco od nás pomohlo, nebo že je dokonce pochválil i jejich lékař s tím, že se jim zlepšily zdravotní testy," doplňuje Jiří Tomíček.

Zákazníci přátelé

Word of mouth, tedy volně přeloženo: lidé si o nás řeknou sami. Na tomto zatím staví další z podniků, které se v Karviné snaží lidem nabízet zdravý a alternativní životní styl.

Provozovna nabízí již hotové produkty, jako třeba bezlepkovou pizzu, polévky a další. Kromě toho podnik sází také na kávovou kulturu.

A také tato cesta je v našem regionu zatím méně obvyklá, a tedy i podobně nelehká jako v předchozích případech.

„Z velké většiny máme stálé a vracející se zákazníky. Vypadá to, že budujeme určitou komunitu, což je velmi příjemné. Vlastně se dá říct, že mezi námi a zákazníky vzniká jakýsi druh přátelství a to se nám moc líbí. Takže ano, jsem s mým podnikem spokojená," říká zdejší provozovatelka Adéla Illy.