A hasiči v Moravskoslezském kraji již evidují (od 1. října 2007) více než dvě desítky požárů, souvisejících s uskladněním topiva, nepořádkem kolem kotlů a samotným topením, především od sazí v komínech. "Profesionální hasiči již museli od října vyjet na různá místa Moravskoslezského kraje ke 13 požárům sazí v komíně, především v rodinných domcích. Škody se letošní podzim zatím pohybují v tisícových, jen výjimečně ve vyšších částkách, ale vždy zde hrozí velké nebezpečí rozšíření ohně na střechy, podkrovní místnosti či půdy, zaplněné odloženými a nepotřebnými předměty a jinými krámy," vypočítal tiskový mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Nejméně osm požárů vzniklo od října v našem kraji ve sklepích rodinných domků a vilek, z toho čtyřikrát hořelo špatně provětrávané uskladněné uhlí, brikety a topné dřevo. "Další čtyři případy znamenaly požáry starých novin, krabic a nepořádku vedle kotlů ústředního topení. A jsem přesvědčen, že mnoho dalších „malých“ požárů se majitelům podařilo uhasit bez přítomnosti hasičů, to znamená také s velkým štěstím," dodal Kůdela.

Nejnepořádnějším okresem Moravskoslezského kraje je zatím Frýdek-Místek, kde došlo od začátku října 2007 nejméně k devíti nahlášeným požárům, které souvisejí s topnou sezonou. Na Novojičínsko museli hasiči vyjet pětkrát, na Opavsku zasahovali třikrát, na Bruntálsku a Karvinsku dvakrát. Překvapivě dosud žádný výjezd k ohni, který by způsobila nedbalost majitelů v souvislosti s topnou sezonou, nemají na kontě profesionální ani dobrovolní hasiči v rámci města Ostravy. "Loňská zimní topná sezona byla v Moravskoslezském kraji díky teplejšímu počasí „poměrně“ klidná a obešla se bez úmrtí. Vždy však hrozí nebezpečí požárů, a tím i zranění a úmrtí uživatelů topných těles na elektřinu, tuhá paliva, plyn, naftu," uzavřel mluvčí hasičů.