V minulosti měly praky mnoho podob. Lišily se například délkou, způsobem použití, materiálem, z něhož byly vyrobeny. Stejně tak se lišily i jejich „náboje“. Zatímco Davidovi na Goliáše stačil kámen, časem se projektily začaly vyrábět například i z olova.

Dnes má sportovní střelba z praku jasná pravidla. Alespoň v České republice, která je členem Mezinárodní asociace střelců z praku.

Střílí se ze vzdálenosti 10 metrů na terč o velikosti 10 cm, a to na 3 kola - každý střelec má tedy k dispozici 30 ran - podrobná pravidla najdete na webu Prakiada.cz. Soutěží se v kategoriích amatéři, děti, ženy a muži.

close Prakiáda, sportovní střelba z praku, 15. června 2023, Těrlicko. info Zdroj: Deník/Vladimír Pryček zoom_in

„Prak je individuální záležitost. Střelci si ho mohou koupit i vyrobit sami. Na začátku jich vyzkoušíte většinou několik, než zjistíte jaké rozpětí vám vyhovuje," přiblížil za organizátory Viliam Kalinčík hlavní nástroj závodníků, kterých se na Těrlické přehradě v sobotu sešly i přes horké počasí téměř tři desítky, z toho jedna žena.

Nejmladším střelcem byl pětiletý Jiřík Henc, nejstarším pak Stanislav Strnad, který dorazil až z Hodonína. Soutěžilo se také v prakostřelbě na netradiční terče. Na stupních vítězů nakonec stanuli prakostřelci Zbyněk Henc, Michal Daniš a Pavel Bortel.

Pořadatelem akce byl místní klub Prakostřelci BO-Y. Pokud vás střelba z praku na cíl zaujala, více se o ní dočtete na klubových stránkách Prakostřelci BO-Y zde.