S návrhem na úplnou demontáž parkovacích zařízení vystoupil včera na zasedání zastupitelstva jeden z nich, Miroslav Chlubna (Nezávislí). Šlo mu o dvě parkovací plochy v centru Orlové nedaleko tamního marketu. „Ta místa jsou viditelně nevyužitá," reagoval Chlubna na skutečnost, že parkoviště skutečně často takřka zejí prázdnotou.

Podle něj by si tam pak lidé mohli kupovat místa na dobu jednoho roku. Ostatní by parkovali a platili podle systému parkovacích kotoučů. Na to by dohlíželi strážníci. „Pokud by to skutečně bylo v rámci našich běžných pochůzek, je to určitě zvládnutelné," reagoval velitel orlovské městské policie Rostislav Szczurek.

Lidé na zmíněných plochách přestali parkovat poté, co byla zrušena původní první hodina stání zdarma. Podle starosty města Tomáše Kuči (ČSSD) ale takto parkovací systém alespoň přináší zisk.

„Navíc by nám firma, které parkovací zařízení patří, účtovala peníze za jejich odbornou demontáž," řekl také starosta. Včera okolo poledne na jedné z ploch nestálo ani jedno auto a na druhé z nich stálo pět vozidel. Na zastupitelstvu navíc také zaznělo, že až dvě třetiny zisku stejně pohltí provoz a údržba daných parkovacích zařízení.

Mezi zastupiteli pak podporu nezískaly ani návrhy Petra Koláčka (KSČM) a Václava Kafky (Nezávislí), kteří nezávisle na sobě navrhovali to nejjednodušší a nejrychlejší možné řešení. Odhlasovat opět první hodinu stání zdarma. „Záleží nám snad, aby byli spokojeni především naši občané," argumentoval Kafka. „Nechápu, proč ty závory nejsou otevřené alespoň o víkendu v hodinách, kdy je tam stání zdarma. Takto zbytečně platíme za prázdné parkovací lístky a další provoz," doplnil Petr Koláček.

Radu města tak nyní čeká úkol podobný úkolu princezny v jedné známé pohádce. Připravit systém, aby nebyl prodělečný, ale zároveň neodpuzoval lidi, kteří přijíždějí do centra Orlové, jak je tomu nyní.

Nejbližší zasedání rady je plánováno na březen. Jak dále včera na zasedání zastupitelů zaznělo, chce vedení města připravit novou celkovou koncepci způsobu parkování v celém centru Orlové.