Důvod demolice je podle zástupce vlastníka, kterým je společnost Heimstaden, špatná technická kvalita bytů, které neměly ani dálkové vytápění. „Neradi bouráme, vždy se snažíme dát přednost rekonstrukcím, ale v tomto případě by rekonstrukce byla nerentabilní. Ušetřené prostředky raději v budoucnu investujeme do revitalizace oblastí, které mají potenciál a obsazenost, jako je například oblast poblíž ulice Kpt. Jasioka,“ vysvětlila mluvčí společnost Heimstaden Kateřina Piechowicz.

Bourací práce začaly v pondělí a nejpozději do konce týdne zůstane z prvního dvouvchodového domu jen hromada sutin. Pracovníci demoliční firmy musí postupovat opatrně, domy stojí blízko poměrně frekventované silnice i okolních rodinných domů. Při bourání se hodně práší, proto hromadu sutin neustále zkrápějí vodou.

ZŠ Zelená uspořádala tajný výlet. Na programu byly úkoly i pohádkové bytosti.
ZŠ Zelená uspořádala tajný výlet. Na programu byly úkoly i pohádkové bytosti

Místo zatím zůstane prázdnéCo vznikne na místě, odkud by do konce roku měly zmizet i sutiny? Podle mluvčí společnosti Heimstaden je možností hodně. „O dalším využití tohoto prostou chceme rozhodovat společně s městem. Pozemky pod domy patří nám, okolí domu je zase města. A protože vnímáme, že jsme v tomto jakými partnery, chceme o tom rozhodnout společně a najít takové řešení, které bude ku prospěchu lidí, kteří v okolí bydlí,“ dodává Kateřina Piechowicz.

Připomněla, že domy, které se bourají, byly již mnoho měsíců neobydlené, právě proto, že bydlení v nich neodpovídalo moderním standardům. Heimstaden proto nájemníkům nabídl nové, lepší bydlení ve stejné lokalitě. „Mimo jiné proto, že tam bydlela řada rodin s dětmi, které jsou vázány na školu, tak aby nemusely z nového bydliště dojíždět,“ dodala Piechowicz.

František Kuba
Poznámka Fidela Kuby: Návštěva u prezidenta

Společnost Heimstaden, největší poskytovatel nájemního bydlení a komerčních prostor v České republice, začala s demolicemi svých již nevyhovující a vybydlených domů v roce 2013 v Karviné, ještě v domě, kdy se pyšnila značkou RPG. Postupně v průběhu asi pěti let nechala v Karviné-Novém městě strhnout okolo stovky domů. Prostory po nich jsou dodnes prázdné.