„Když živíte celou rodinu a žijete ve stále větší nejistotě, do smíchu vám opravdu není," komentoval v pondělí situaci krátce, ale výstižně jeden z horníků po ranní směně na Dole Karviná redaktorům Deníku.

„Samozřejmě se o tom všem pořád bavíme. Je to zkrátka hlavní téma," dodal jeho kolega, nad čím nyní tisíce lidí z Karvinska musí v čase adventu přemýšlet.

Ztráty zaměstnání se bojí také pracovníci dodavatelských firem. „Po Novém roce má prý odejít na 300 našich zaměstnanců, někteří výpovědi dostávají už teď," řekl jeden z polských horníků u dané šachty.

„My ale o tom jednání u vás moc oficiálních informací nemáme, protože v polských médiích to až tolik nesledují. Nejvíce se tak dozvídáme tady v práci, nebo náhodně, často jde také o různé fámy. Zkrátka je nám to taky nepříjemné a žijeme ve velké nejistotě," dodává další z Poláků, kteří s Deníkem hovořili.

Proč to u nás nejde, jako jinde v Evropě?

„Přitom by tolik pomohlo, kdyby také v České republice platila stejná pravidla jako v zahraničí. Po pětadvaceti letech odfáraných na šachtě, má člověk právo na důchod. To tady kolem mají už skoro všichni. Víte, kolik by se tím vyřešilo problémů a věcí okolo?" vzal si slovo další z místních důlních zaměstnanců.

Bojí se nejen horníci

Situace kolem šachet a nejistá budoucnost pro tisíce lidí z celého regionu samozřejmě netrápí jen samotné horníky. Dennodenně se o tom mluví na celém Karvinsku.

„Ano, slyším to denně, hlavně samozřejmě od chlapů, kteří na šachtě pracují. Sám jsem býval horníkem a víme přece, že všechno špatně bylo už při privatizaci OKD. Neměli bychom určitě zapomenout, kdo se o to tenkrát postaral," podotkl například jeden z místních hostinských. Jak řekl, na šachtě už sice nepracuje, nejistá budoucnost ale dělá vrásky na čele i jemu. Vždyť horníci tvoří nemalou část jeho klientely. A když nebude na chleba, nebude ani na pivo…

A podobně jsou na tom takřka všichni živnostníci a drobní a střední podnikatelé v regionu.

„Když chlap nepřinese domů odpovídající výplatu, nebude mít jeho žena peníze ani na úpravu a barvení vlasů a další tyto věci. Pak pochopitelně půjdu s tržbami dolů i já a další a další. Zkrátka bude to taková hodně nepříjemná spirála v celém regionu," podotkla další z místních živnostnic, která podniká v oboru kadeřnictví.

Situací se pochopitelně zabývají také místní odboráři. „Nejlepší řešení? No přece kdyby firma investovala do společnosti své vlastní peníze, které v minulosti vytěžila," uvedl pro Deník předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Ať jdou jako první dodavatelské firmy

„Pokud by pak skutečně došlo k masovějšímu propouštění, měly by rozhodně v první řadě odcházet dodavatelské firmy a jejich pracovníci, nikoli místní lidé. Čekáme také, jak nyní dopadnou další jednání o důchodech pro horníky, kteří začali fárat po roce 1992. Kladné vyřešení situace by velmi pomohlo," řekl dále odborář, který budoucnost příliš nevidí například v rekvalifikačních kurzech pro propuštěné havíře.

„Vždyť ti chlapi už mají často dost zdravotních problémů a následků těžké práce. A kdo dnes zaměstná rekvalifikovaného bývalého horníka v předdůchodovém věku a k tomu všemu s podlomeným zdravím?" dodal k nelehké situaci šéf hornických odborů.

Ministerstva vytvoří pracovní skupinu kvůli OKD

Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s ministerstvem práce a sociálních věcí vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat pomocí horníkům a dalším zaměstnancům společnosti OKD, jimž hrozí propouštění. Po pondělním jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Vláda odmítá finanční pomoc těžební společnosti OKD, jejímž majitelem je společnost New World Resources (NWR).

Vláda se zabývala situací v OKD, jejímž velkým problémem jsou již několik let klesající ceny uhlí. Návrh řešení situace, který státu předložila společnost NWR, však označil Mládek už dříve za nehorázný. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula minulý týden uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžbě. „Od managementu firmy jsme dostali návrh, o kterém jsme se odmítli bavit, a který byl dodán 48 hodin před jednáním. Nicméně jsme připraveni jednat na počátku příštího roku, ale odmítáme se podřizovat nějakým ultimátům," uvedl Mládek.

Pracovní skupina, která by se podle Mládka měla sejít poprvé již dnes, by měla zkoumat různé varianty pomoci regionu. Bude zkoumat možnost využít politiky zaměstnanosti nebo dotování dopravy při dojíždění do práce. Jinou možností je podle Mládka také další provozování části OKD.

„Těžba by mohla u některých šachet pokračovat až do roku 2020. Jde ale o to, aby závazky stávajícího majitele nebyly přeneseny na ty nové subjekty," upozornil Mládek.

V OKD a dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13 tisíc lidí. Mateřská NWR se dlouhodobě potýká s klesající cenou uhlí. Za letošní tři čtvrtletí snížila ztrátu na 16,2 milionu eur (437,8 milionu korun) ze 128 milionů eur (3,45 miliardy korun) ve stejném období loni. Tržby za letošních devět měsíců firmě klesly o 12 procent na 445,3 milionu eur (12 miliard korun). Podle analytiků firmě především chybí hotovost, Podle analytiků firmě především chybí hotovost, což by nakonec mohlo vyústit až v úpadek firmy. (čtk)