Vedení havířovské nemocnice oslovilo všechny ředitele základních a středních škol, aby žáci doma informovali rodiče o připravované preventivní přednášce, která se konala v úterý.

„Kolegové si na přípravě dali velice záležet a docela nás mrzí, že účast byla tak nízká. Je to přitom velmi zákeřná nemoc, kterou ženy podceňují. Myslíme si, že informovanost veřejnosti je stále nedostačující a proto jsme chtěli tímto především mladé ženy a maminky dívek do problematiky zasvětit,“ řekla ředitelka Věra Kovářová.

Seminář zahájil primář gynekologicko porodního oddělení. „My dnes umíme nemoc odhalit i léčit. Právě léčba je však velice bolestivá, nákladná a ne vždy se podaří nad nemocí zvítězit. Nejvíce záleží na prevenci. To znamená na pravidelných prohlídkách u lékařů, a teď je tady další velice účinná prevence – očkování. Proč tedy riskovat, když se můžeme dopředu ochránit,“ řekl primář Petr Wiecek.

V České republice ročně onemocní přibližně tisíc žen rakovinou děložního čípku a zhruba 400 z nich na toto onemocnění zemře. „Čísla mluví za vše. Je třeba ale konstatovat, že očkování nechrání ženy jen před touto zákeřnou nemocí, ale i proti genitálním flíčkům a bradavicím. Je to návratná infekce, přenášející se pohlavním stykem, a to i když je používán kondom. Bradavičnaté výrůstky mohou mít rovněž muži. Léčba je nepříjemná a velice náročná,“ doplnil primář.

Vakcinace může být aplikována v ordinacích dětských, praktických lékařů nebo gynekologiích, ale také na infekčním oddělení nemocnice. Na těchto místech by rodiče nebo samotné ženy měli dostat od svých lékařů komplexní informace. Téměř všechny pojišťovny prevenci podporují a jedenkrát ročně přispívají určitou částkou. Jelikož se vakcinace aplikuje třikrát v průběhu půl roku, nyní je v hodná doba pro ty, kteří by chtěli využít proplacení dvou částek.