Počátkem června se každoročně rozjíždí sezona hudebních a food festivalů, které se nevyhýbají ani okresu Karviná. A přestože se nemohou měřit s velikány typu FM City fest nebo, Štěrkovna Open, i hudební akce menších rozměrů mají své kouzlo a příznivce.

A zatímco za koncerty mainstremových kapel a interpretů musejí místní do Ostravy či pod Beskydy, na Karvinsku vždy dominovala tvrdá muzika. A ve výčtu letních hudebních akcí se to potvrzuje - Dolański Gróm, Rockování nad Olzou nebo Karviná Rocks.

Bluegrass a country žijí

Nadále ale přetrvává dlouhá tradice Karvinska jako bašty country a bluegrassové hudby. Důkazem je například 12. ročník festivalu Silesian Bluegrass&country, který se v sobotu koná 10. června v parku u pekárny v centru Dolní Lutyně. Od 14 hodin se tam představí kapely BB Country, Šantán, Wind, BG Styl a Red&White a jako hlavní hvězda čtveřice Malina Brothers. Vstupné je 100 korun.

Vědec Vladimír Kočí z Vysoké školy chemicko technologické v Praze.
Jednorázové kelímky na Colours šetrnější k přírodě? Zeptali jsme se experta

V Karviné se v červnu tradičně koná finále celoroční republikové soutěže folkové, country a bluegrassové hudby Moravský vrabec. V sobotu 17. června budou na scéně u restaurace Oáza hlavními hvězdami kapely Holátka a Folk Team.

V Karviné zahraje Pražský výběr

A zpět k rocku a metalu. Ještě před letními prázdninami proběhne v areálu Lodiček v Karviné už 13. ročník česko-polského hudebního festivalu Dolański Gróm. Hlavní českou hvězdou bude legendární Pražský výběr. Polskou star bude legenda 80. let - kapela Kombii.

První srpnový víkend se fanoušci tvrdé muziky sjedou do Orlové, kde se koná další ročník Rock Therapy, metalového festivalu s charitativním podtextem. Hlavní hvězdou bude kapela Motorband, v níž začínal Kamil Střihavka. Zahraje ale i místní kapela Ahard.

V Petrovicích u Karviné se v sobotu konal 2. ročník Gastrofestivalu. Akce byla součástí česko-polského Festivalu železné cyklostezky. Nechyběla tedy ani sportovní složka.
OBRAZEM: Gastrofest v Petrovicích měl co nabídnout, taková byla atmosféra

V srpnu se tradičně rockovou hudbou otřásá park Adama Sikory v Českém Těšíně. Také letos se koná Rockování nad Olzou, na kterém zahrají Queenie-World Queen Tribute Band, Ador Dorath, revival slavných Rolling Stones a česká kapela Turbo.

Letos mimořádně až konci srpna bude rocková hudba znít v Karviné na Lodičkách, kde se koná festival Karviná Rocks. Zahrají kapely Forrest Jump, karvinská Messalina, bohumínský Grog a jako hlavní hvězdy vystoupí Doga a Limetall.

V červnu se také letos konají slavnosti jednotlivých měst okresu. O víkendu 16. až 18. června to jsou Dny Karviné, Městské slavnosti v Bohumíně (17. června) a tradiční Svátek tří bratří v obou částech Těšína. V září budou jako každý rok tahákem havířovské slavnosti. Jejich program však do uzávěrky Deníku EXTRA nebyl znám.

Za hudbou i divadlem na Sweetsenfest

Příznivcům mainstreamu otevře svou náruč největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival Sweetsenfest. Podle organizátora akce Kamila Rudolfa je tato akce unikátní tím, že na ní účinkují pouze ti s vazbou na naše město. „Vzdávají se nároku na honorář, nikdy nevybíráme žádné vstupné a probíhají jen sbírky na humanitární organizace,“ vysvětluje Kamil Rudolf z produkčního týmu.

Na co se lidé mohou ve čtvrtek 15., v pátek 16. a v sobotu 17. června těšit? „Bude to největší mejdan ve Frýdku-Místku, nejen na Slezanu, ale i ve Faunaparku, U Arnošta, v parku pod zámkem. Tento ročník má nejsilnější line-up v historii Sweetsenfestu,“ míní Rudolf.

Fotbalisté MFK Karviná porazili v posledním zápase sezony Třinec 1:0, vyhráli druhou ligu (FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA) a vybojovali postup do první ligy.
VIDEO: Takhle slavili v Karviné návrat do fotbalové ligy

Největšími písmeny jsou na plakátě uvedeni Degradace, Dolls in the Factory, Kateřina Tichá & Bandjeez, Prouza, René Souček Trio, Tomáš Kočko & Orchestr. Kromě nich jsou na seznamu samozřejmě desítky dalších.

Sweetsen, to bude ale i divadlo či diskuzní fórum Sweet Talks – zúčastní se římskokatolický farář Daniel Vícha, cestovatelé Hanka a Václav Šimkovi, digitální koučka Markéta Ubíková, mistr bojového umění Robin Javorek, knihkupec Jan Becher, divadelník Albert Čuba.

Další festivalové tipy z okresu:

Městské slavnosti Bohumín 2023
Kdy: 17. června
Kde: Hobypark
Za kolik: 100 Kč
Proč přijít: Regionální kuchyně, dobré pivo. Vystoupí Vali Angel, Cross Orchestra, Elis Mraz, Jiří Koběrský a No Name

Dny Karviné
Kdy: 16. a 17. června
Kde: Masarykovo náměstí a Lodičky
Za kolik: pouze na scénu Lodičky - pátek 100 Kč., sobota 150 korun, dvoudenní vstupenka 200 Kč. Děti do 120 cm zdarma
Proč přijít: přestaví se TŠ Nicola´s Dance Unico, Jablunkovanka, Cimbálová muzika Jagár, AV Blues a Swing, Michal Nesvadba, Dětský den s klauny, Čiperkové, Pavel Callta, Th!s, Atmo Music, Šrouby a Matice, O5 a Radeček. Letošní hlavní hvězdou je Lucie Bílá s kapelou Petra Maláska. Pro děti bude nachystán skákací hrad, malování na obličej, dětská zóna, dětská farma. U restaurace Oáza proběhne další ročník soutěžní přehlídky folkových a country skupin Moravský Vrabec, jako host vystoupí skupina Holátka a Folk Team.

Svátek tří bratří
Kdy: 16.,17. a 18. června
Kde: Nám. ČSA, Český Těšín
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Jedná se o 31. ročník tradiční akce s mottem 1 město, 2 velké scény, 3 dny plné programu s hvězdami českého a polského hudebního nebe. Na programu je mj. koncert Pěveckého sboru Slezan, dětí z místní TUŠ Pavla Kalety a vystoupení Mažoretek Srdíčko. Zahraje také gorolská kapela Czerchla. Kromě toho se návštěvníci mohou těšit na legendární kapelu Olympic. Katarínu Knechtovou, slovenskou partu IMT Smile, Adama Ďuricu, zpěváka Lipa a Kateřinu Marii Tichou s kapelou Bandjeez. Třetí den oslav bude patřit Kultuře regionu. Představí se folklórní soubory a spolky, které udržují tradice svých národnostních menšin a svým vystoupením nám přiblíží jejich historii a zvyky.

Dolański Gróm
Kdy: pátek 23. června od 16 hodin
Kde: areál Lodičky, park Boženy Němcové, Karviná
Za kolik: do 22. června 490 Kč, na místě 590 Kč
Proč přijít: Sice jednodenní, zato pokaždé vydařená akce v okruhu milovníků dobré jídla, pití a hlavně hudby. Letošní hlavní hvězdou je legendární Pražský Vývěr v čele s Michaelem Kocábem. Polskou hudební scénu reprezentují kapely Kombii, Happysad a Curcuma.

Rock Therapy 2023
Kdy: 5. srpna od 13.30 hodin
Kde: Areál letního kina Orlová
Za kolik: v předprodeji 200 Kč, na místě 300 Kč
Proč přijít: Za dobrou muzikou a kvůli podpoře hendikepovaných a jinak zdravotně znevýhodněných lidí, které organizátoři Rock Therapy dlouhodobě podporují a vybírají pro ně peníze. Na playlistu letošního ročníku jsou kapely 100 na 100, Ahard, Witch Hammer, GATE Crasher, Metal Factory, Kreyson Memorial a Motroband.

Karviná Rocks!
Kdy: pátek 25. srpna, od 16 hodin
Kde: areál Lodičky, park Boženy Němcové, Karviná
Za kolik: Vstupné: - 333 Kč v předprodeji, 400 Kč na místě
Proč přijít: na dvou scénách se představí kapely Panoptiko, Porta Inferi, Forrest Jump, Messalina, Morava, Grog, Sjetý gumy, Doga a Limetall.

Tipy Deníku na TOP 5 nej letních hudebních festivalů v Moravskoslezském kraji

Vybrat pětici nejlepších hudebních festivalů nebylo snadné, vždyť se v regionu každoročně konají stovky festivalů a hudebních slavností, v konečném důsledku však hudební fanoušky a návštěvníky akcí výběr příliš nepřekvapí. Festivaly v přehledu Deníku jsou seřazeny chronologicky podle termínu konání.

1. FM City Fest (23. - 24. června)

Střípky z akce FM City Fest 2022.FM City Fest 2022.Zdroj: Archiv pořadatele

Do areálu textilky Slezan ve Frýdku-Místku se každý rok sjíždí jedna velká hvězda za druhou. Ačkoli jde o stále poměrně mladý festival, dokázali si organizátoři za úvodní čtyři ročníky vybudovat vynikající renomé a kvalitu festivalu neustále zvyšovat. I proto, že pořadatelem festivalu je „jeden z nich“, frontman kapely Mirai se svým týmem. „Snažím se na FM City Festu implementovat všechno, co mě po republice na festivalech baví," popsal Mirai Navrátil klíč k úspěchu. Letos se tak do podhůří Beskyd na dva dny sjede opět více než třicet špičkových interpretů a kapel, mimo jiné Doga, Horkýže Slíže, Mig 21, Xindl X, Pokáč, Tomáš Klus, Ewa Farna, Michal Hrůza, Kali či právě Mirai. Velkou show slibuje také Speak Up zóna s nejlepšími českými stand up komiky: Štěpánem Kozubem, Petrem Jablonským, Robinem Ferrem, Kristýnou Leichtovou nebo Petrem Švancarou.

2. Beats for Love (5. - 8. července)

Beats for Love 2022, závěrečná noc, Armin van Buuren, atmosféra, Ostrava, 5. července 2022.Beats for Love 2022, závěrečná noc.Zdroj: Deník/Jiří Baran

Největší festival elektronické hudby ve střední Evropě nemůže v přehledu Deníku chybět, zvlášť když letos slaví desetileté výročí! Dolní oblast Vítkovice v Ostravě jím zahájí svou prázdninovou hudební jízdu. Oblíbený „DOV“ se loni vrátil do předcovidové návštěvnosti a organizátoři festivalu Beats for Love věří, že to letos potká i je. Napomoci tomu chtějí tím nejlepším, co elektronická taneční hudba nabízí. Do Ostravy proto pozvali jednoho z nejlepších dýdžejů posledních desetiletí z líhně talentů, Nizozemska. Přímo do Ostravy dorazí držitel ceny Grammy a král elektronické hudby Tiësto. Dorazí také jeho krajané Hardwell či kapela Blasterjaxx. Při těchto rytmech se bude otřásat v základech i samotná vysoká pec s vyhlídkou Bolt Tower.

3. Colours of Ostrava (19. - 22. července)

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 15. července 2022, Ostrava.Hudební festival Colours of Ostrava 2022.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Přesně dva týdny po Beats se Dolní Vítkovice dočkají další hitparády a patrně nejoblíbenější akce svého druhu v České republice vůbec. A že ani zde nebude o šokující „headlinery“ nouze, je nabíledni. Zlatě Holušové a jejímu organizačnímu týmu se podařilo získat další skvělá jména. V minulosti se v Ostravě ukázali například Imagine Dragons, The Cure, The Cranberries, LP nebo Björk a letošní ročník má na to všechny předchozí opět trumfnout. S rozpočtem 200 milionů korun to ani jinak nejde. Pozvání do Ostravy z amerického Colorada přijala jedna z nejpopulárnějších kapel současnosti OneRepublic nebo třeba také britská zpěvačka Ellie Goulding a spousta dalších hvězd. Velká lákadla opět slibuje také diskuzní fórum Meltingpot. Hlavním mediálním partnerem Colours se po letech stal opět Deník.

4. Štěrkovna Open Music (27. - 29. července)

Štěrkovna v Hlučíně. Ilustrační foto.Štěrkovna Open Music u hlučínského jezera.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Než se prázdniny překulí do své druhé poloviny, namíří si to davy lidí na hlučínskou Štěrkovnu. „Domů“ se totiž po krátké přestávce vrací tamní špičkový festival Štěrkovna Open Music. Po přestávce způsobené covidem a dvěma ročníky ve „vyhnanství“ ostravského Landek Parku kvůli revitalizaci hlučínského jezera se Štěrkovna Open Music vrací ve své nejryzejší podobě. A to i s laserovými efekty na jezeře a velkými hvězdami v programu. Heslo „festival mimořádných projektů“ podpořila kapela Lucie, která bude jednou z hlavních hvězd. „Usilujeme o její vystoupení asi deset let, ale čekání nelitujeme. Festival musel pro kapelu takové velikosti dorůst. Navíc se sami ozvali, že chtějí přijet. To se poslouchalo hezky," uvedl za pořadatele David Moravec. Lucii doplní Mirai, Tata Bojs, Anna K., UDG, Pražský výběr, Pokáč, Horkýže Slíže, Adam Ďurica, Mig 21, Xindl X nebo třeba Chinaski.

5. Hrady.cz v Hradci nad Moravicí (18. - 19. srpna)

Hrady.cz - Hradec nad MoravicíHrady.czZdroj: Hrady.cz

Mezi osmičkou tuzemských hradů, které v létě ožijí vedle tradičních návštěvníků také těmi hudebními, se už neodmyslitelně nachází také Hradec nad Moravicí na Opavsku. Také tam pořadatelé festivalového kolotoče se zažitou značkou Hrady.cz každoročně „vozí“ ta největší lákadla z české a slovenské hudební scény. Také pro letošek sestavili opět „napráskaný“ program, posuďte sami: Kabát, Mirai, Wanastowi Vjecy, No Name, Tomáš Klus, Anna K., Kryštof, Majk Spirit či Michal Hrůza a další. Předposlední srpnový prodloužený víkend by si hudební příznivci měli vyhradit pro Hradec nad Moravicí. A komu by náhodou termín nevyhovoval, může o týden později využít totožného programu na dalším moravském hradě, Bouzově.

U těžních věží, v pivovaru i v plamenech
Podívejte se, jaké další festivaly v Ostravě se chystají:

Festival Cirkulum
KDY: 7. až 11. června
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: celodenní 440 Kč
WEB: https://www.cirkulum.cz/
PROČ PŘIJÍT: Ostrava i letos ožije již 7. ročníkem Mezinárodního festivalu nového cirkusu a pouličního divadla. Těšit se můžete na provazochodecké umění vysoko nad hlavami diváků. Hlavní hvězdou bude švýcarský cirkusový virtuóz David Dimitri s představením L´Homme Cirque. Pořadatelé lákají na pět dnů nabitých představeními nového cirkusu a pouličního divadla se špičkovými umělci a akrobaty ze všech koutů světa. V kulisách Slezskoostravského hradu vyroste pravá cirkusová vesnice. Pro letošní ročník připravili několik novinek. Oproti předcházejícím ročníkům například vyrostou v prostoru předhradí hned dvě cirkusová šapitó s vlastními představeními.

MichalFest
KDY: 9. - 10. června
KDE: Důl Michal, Michálkovice
ZA KOLIK: 390 Kč pro dospělého (dvoudenní)
WEB: http://michalfest.cz/ucinkujici
PROČ PŘIJÍT: Multižánrový festival v industriálním areálu Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích nabízí kromě koncertů i možnost prohlédnout si interiéry hornického areálu, projít řetízkovou šatnou, koupelnami a dalšími zajímavými prostory. Letos nabídne vystoupení například Janka Ledeckého, Kaczi, skupiny Rednex, Trautenberk a další hvězdná jména.

Coal Castle
KDY: 16. - 17. června
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: 299 Kč
WEB: https://www.slezskoostravskyhrad.cz
PROČ PŘIJÍT: Festival Coal Castle je rozdělen do dvou hracích dnů. V pátek nabídne Drum&Bass, v sobotu si přijdou na své fanoušci Deep House & Techno music. Návštěvníci se mohou těšit na nádherný areál hlavního nádvoří Slezskoostravského hradu, kvalitní ozvučení VOID Acoustic, občerstvení, bary, VIP Zónu s terasou atd.

Oldies festival
KDY: 17. června
KDE: Polygon Libros
ZA KOLIK: 890 Kč
WEB: https://www.oldiesfestival.cz/
PROČ PŘIJÍT: Festival opět nabídne hudbu a atmosféru 90. let. Po čtyřech letech se na Oldies festival vrací DJ Quicksilver. Dále zde vystoupí 666, Loona, Crystal Waters, Dario G, DJ Quicksilver, Sylver, Jenny Berggren (from Ace of Base).

Slavnosti Jihu
KDY: 17. a 18. června
KDE: areál v sousedství Vodního areálu Jih, Ostrava-Zábřeh
ZA KOLIK: 100 Kč na den
WEB: https://slavnostijihu.cz
PROČ PŘIJÍT: Dvoudenní festival pořádaným vedením nejlidnatějšího ostravského obvodu opět slibuje zábavu pro všechny generace. Kromě zábavy a nejrůznějších aktivit pro děti i rodiče, nabídne vystoupení například Michala Davida, zpěvačky Debbi a kapel O5 a Radeček a Slza.

Ostravská Country Fontána
KDY: 24. června
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: 349 Kč
WEB: https://www.slezskoostravskyhrad.cz
PROČ PŘIJÍT: Jedná se o jeden z největších country festivalů s dlouholetou tradicí v České republice. Je přehlídkou českých hvězd country, folku a trampské muziky. Na festivalu vystoupí Tomáš Linka a Přímá linka, Hop Trop, Zelenáči, Epydemye, Tony Joch, Franta Kasl band a Vlasta Horváth s kapelou.

Festival PUNK!!!
KDY: 1. července
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: 690 Kč
WEB: https://www.slezskoostravskyhrad.cz/
PROČ PŘIJÍT: Festival PUNK!!! na hradě pod taktovkou Barrák music hrad. Do Ostravy se vrací polsko-britská kapela Booze & Glory, dále zde vystoupí punkrocková kapela The Analogs z polského Nového Štětína a ukrajinská kapela z Charkova Bezlad.

Ostrava v plamenech
KDY: 29. července
KDE: Dolní oblast Vítkovice
ZA KOLIK: 1190 Kč
WEB: https://www.ostravavplamenech.cz/
PROČ PŘIJÍT: Mezinárodní rockový festival v ocelovém srdci Evropy nabídne i letos kapely z různých koutů světa. Návštěvníci se mohou těšit například na německé Kissin´Dynamite se zbrusu novým programem a novou show, řeckou deathmetalovou skupinu Septic Flesh, dále na Firewind, XIII. století, Sebastien a další.

Soldout festival
KDY: 27. - 29. července
KDE: Dolní oblast Vítkovice
ZA KOLIK: 259 Kč
WEB: www.soldoutfestival.cz
PROČ PŘIJÍT: Druhý ročník festivalu nabídne čtyři stage (EDM, DNB, TECH-HOUSE/TECHNO, TRAP) a více než 100 vystupujících včetně influencerů. Například jména jako Ektor, Sergei Barracuda, Pil C, Hard Rico, Vladimír Mišík a další. Současně je v plánu křest alba od Sergei Barracudy „Pouliční ekonomická 4“, dále Clash of the Star zóna se zápasníky, zábavné atrakce a další.

Naplno Fest Ostrava
KDY: 5. srpna
KDE: Dolní oblast Vítkovice
ZA KOLIK: 390 Kč
WEB: https://naplnofest.cz/
PROČ PŘIJÍT: Síť festivalů Naplno Fest láká na jména Ewa Farna, Raego, Marpo, Desmod. Děti do 10 let mají vstup zdarma.

Festival METAL!!!
KDY: 2. září
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: 790 Kč
WEB: https://www.slezskoostravskyhrad.cz/
PROČ PŘIJÍT: Další ročník akce Metal!!! v rámci Barrák music hrad nabídne jména Asphyx,
Malignant Tumour, Escuela Grind, Murder Rape Amputate, Translunaria, Violent Reprisal.

Bezva Fest Ostrava
KDY: 2. září
KDE: Letní koupaliště Sareza, Ostrava-Poruba
ZA KOLIK: 499 Kč
WEB: https://bezvafest.cz/
PROČ PŘIJÍT: Bezva Fest nabízí nejen koncerty, ale i zábavu pro celou rodinu. Připraveny budou tři desítky atrakcí a doprovodný program. Vystoupí Ben Cristovao, Sebastian, Pavel Callta, Kája a Bambuláček, Jakub Děkan, Lollipopz, Smejko a Tanculienka a další. Nebude chybět ani game zóna (počítačová herna, virtuální realita, simulátory, herní konzole), youtuberská stage s vystoupením youtuberů a influencerů, wannado sportovní zóna s představením více než 20 sportovních oddílů a netradiční sporty k vyzkoušení, tvořivé dílny, charitativní zóna, beauty zóna, chlapácká zóna a další.

Festival Rock in Ostrava
KDY: 16. září
KDE: Dolní oblast Vítkovice
ZA KOLIK: 3. vlna 790 Kč
WEB: https://www.rockintown.cz/ostrava/
PROČ PŘIJÍT: Festival Rock in Ostrava nabídne například kapely Traktor, Trautenberk, Alkehol. Pořadatelé slibují strhující koncertní jízdu na velkém pódiu s kvalitním ozvučením a scénou v komfortním prostředí.