Vánoční akcí Advent v Těšíně ožije náměstí ČSA už tento pátek 25. listopadu. Konat se budou rukodělné workshopy, chybět nebudou prodejní stánky s občerstvením a bohatý program v podání dětí z mateřských, základních a uměleckých škol. K rozsvícení vánočního stromečku v 18 hodin zazpívá v Českém Těšíně slovenská vokální skupina Fragile.

Do Havířova vtrhne adventní atmosféra v sobotu 26. listopadu, kdy ve Vánočním městečku zazpívá Kamila Nývltová a v 17 hodin se rozsvítí vánoční strom. Poté přijde na řadu koncert skupiny Olympic. Program Vánočního městečka, kde nechybí stánky s řemeslnými výrobky, občerstvením a hudební program, potrvá do 23. prosince.

V sobotu se rozsvítí ozdoby také na vánočním stromu v Petřvaldu, kde v rámci vánočního jarmarku proběhnou před radnicí tvořivé dílny a výstavy, zahraje cimbálová muzika Háj, folková skupina Kopyto a na závěr zpěvačka Dara Rollins.

Karviná a Bohumín rozsvěcí v neděli

Hlavním dnem, kdy se vánoční stromy rozsvítí už prakticky všude, bude neděle 27. listopadu. V Orlové to bude v 17.30 tradičně na prostranství u restaurace Morava. Chybět nebude živý betlém, stánkový prodej a v rámci kulturního programu se představí dětské sbory ZŠ K. Dvořáčka, houslista Jiří Erlebach, Anna Julie Slováčková a písničkář Voxel.

V Karviné začíná v neděli v půl čtvrté na Masarykově náměstí vánoční jarmark a za pět minut pět rozsvítí karvinský primátor vánoční strom. Kulturní program na Masarykově náměstí završí od 17 hodin koncert slovenské zpěvačky Kataríny Knechtové.

V Rychvaldu začíná Vánoční jarmark v neděli už v 15 hodin. Program zahájí vystoupení dětí ze ZUŠ Rychvald, následovat bude hudební program pro děti s Rarášky, dále vystoupení Světlany Nálepkové. Rozsvěcet se bude v 17 hodin.

Ve stejnou hodinu se rozzáří světýlka na vánočním stromě v Bohumíně. Zazpívá k tomu Šárka Rezková. Před vstupem do kina bude umístěna poštovní schránka pro Ježíška.

„Následující tři adventní neděle budou v Bohumíně patřit hudbě. Na tu bronzovou přijede se svým repertoárem zpěvák Daniel Hůlka, stříbrná neděle je vyhrazena zpěvačce Elle a na zlatou rozezvučí pódium skupina The People, která interpretuje hity Karla Gotta a dalších legend,“ uvedl ředitel kulturní agentury K3 Bohumín Karel Balcar.

V Petrovicích si lidé zajdou na pestrý kulturní program u obecního úřadu v neděli od půl čtvrté. Pro děti je připravena v parčíku u obecního úřadu Ježíškova cesta s hravými úkoly i psaním dopisu Ježíškovi.

„Na pódiu vystoupí s vánočními písněmi žáci petrovické ZŠ, slovenskými tradicemi nás provede folklorní soubor Kelčovan a s Honzou Mlčochem si zazpíváme známé písně Karla Gotta. Těšit se lidé mohou také na laser show, kterou celá akce vyvrcholí. Rozsvícení vánočního stromu proběhne přibližně v 18 hodin. Nebude chybět bohaté občerstvení a prodejní stánky s vánočním zboží,“ zve starosta obce Marian Lebiedzik.

Vánoční strom budou mít i na Zámečku Petrovice, kde při příležitosti rozsvícení stromu (18.30) zazpívá Karolína Slabová (17 hodin).