Vánoční akcí Advent v Těšíně ožije náměstí ČSA už tento pátek 25. listopadu. Konat se budou rukodělné workshopy, chybět nebudou prodejní stánky s občerstvením a bohatý program v podání dětí z mateřských, základních a uměleckých škol. K rozsvícení vánočního stromečku v 18 hodin zazpívá v Českém Těšíně slovenská vokální skupina Fragile.

Do Havířova vtrhne adventní atmosféra v sobotu 26. listopadu, kdy ve Vánočním městečku zazpívá Kamila Nývltová a v 17 hodin se rozsvítí vánoční strom. Poté přijde na řadu koncert skupiny Olympic. Program Vánočního městečka, kde nechybí stánky s řemeslnými výrobky, občerstvením a hudební program, potrvá do 23. prosince.

Vánoční výzdoba měst a obcí na Karvinsku, ilustrační snímek.
Vánoční jarmark v Karviné a rozsvícení stromu. Pestrý program začíná v neděli

V sobotu se rozsvítí ozdoby také na vánočním stromu v Petřvaldu, kde v rámci vánočního jarmarku proběhnou před radnicí tvořivé dílny a výstavy, zahraje cimbálová muzika Háj, folková skupina Kopyto a na závěr zpěvačka Dara Rollins.

Karviná a Bohumín rozsvěcí v neděli

Hlavním dnem, kdy se vánoční stromy rozsvítí už prakticky všude, bude neděle 27. listopadu. V Orlové to bude v 17.30 tradičně na prostranství u restaurace Morava. Chybět nebude živý betlém, stánkový prodej a v rámci kulturního programu se představí dětské sbory ZŠ K. Dvořáčka, houslista Jiří Erlebach, Anna Julie Slováčková a písničkář Voxel.

V Karviné začíná v neděli v půl čtvrté na Masarykově náměstí vánoční jarmark a za pět minut pět rozsvítí karvinský primátor vánoční strom. Kulturní program na Masarykově náměstí završí od 17 hodin koncert slovenské zpěvačky Kataríny Knechtové.

Rozsvícení vánočního stromu na Horním náměstí, 20. listopadu 2022, Olomouc.
VIDEO: V Olomouci rozsvítili Perníček, na vánoční trhy dorazily tisíce lidí

V Rychvaldu začíná Vánoční jarmark v neděli už v 15 hodin. Program zahájí vystoupení dětí ze ZUŠ Rychvald, následovat bude hudební program pro děti s Rarášky, dále vystoupení Světlany Nálepkové. Rozsvěcet se bude v 17 hodin.

Ve stejnou hodinu se rozzáří světýlka na vánočním stromě v Bohumíně. Zazpívá k tomu Šárka Rezková. Před vstupem do kina bude umístěna poštovní schránka pro Ježíška.

„Následující tři adventní neděle budou v Bohumíně patřit hudbě. Na tu bronzovou přijede se svým repertoárem zpěvák Daniel Hůlka, stříbrná neděle je vyhrazena zpěvačce Elle a na zlatou rozezvučí pódium skupina The People, která interpretuje hity Karla Gotta a dalších legend,“ uvedl ředitel kulturní agentury K3 Bohumín Karel Balcar.

Vánoční stánky na Masarykově náměstí, 16. listopadu 2022, Ostrava.
Ostrava už chystá oblíbené vánoční trhy. Stromek bude mít letos z Žermanic

V Petrovicích si lidé zajdou na pestrý kulturní program u obecního úřadu v neděli od půl čtvrté. Pro děti je připravena v parčíku u obecního úřadu Ježíškova cesta s hravými úkoly i psaním dopisu Ježíškovi.

„Na pódiu vystoupí s vánočními písněmi žáci petrovické ZŠ, slovenskými tradicemi nás provede folklorní soubor Kelčovan a s Honzou Mlčochem si zazpíváme známé písně Karla Gotta. Těšit se lidé mohou také na laser show, kterou celá akce vyvrcholí. Rozsvícení vánočního stromu proběhne přibližně v 18 hodin. Nebude chybět bohaté občerstvení a prodejní stánky s vánočním zboží,“ zve starosta obce Marian Lebiedzik.

Vánoční strom budou mít i na Zámečku Petrovice, kde při příležitosti rozsvícení stromu (18.30) zazpívá Karolína Slabová (17 hodin).