NÁROČNÉ „KOMUNÁLKY“

Obzvlášť náročné pak bývá sčítání komunálních voleb, kde mohou ve větších městech lidé udělit preference až desítkám kandidátů. Své o tom ví i dlouholetá komisařka Edita Winkler, která letos plnila roli zapisovatelky v centru Petrovic.

„Oproti minulým letům dnes lidé namísto jedné strany preferují volbu jednotlivých kandidátů. To znamená i víc křížků, náročnější počítání, a hlavně větší tlak na samotné komisaře, aby jim na velkém archu neutekla ani čárka,“ vysvětluje Edita Winkler s tím, že i proto se letos úřad obrátil na strany s prosbou, aby do komisí delegovali spíše mladší členy či zástupce.

Současný primátor Karviné, lídr kandidátky ČSSD, vítěz voleb, Jan Wolf
Jan Wolf: Nechci, abychom v zastupitelstvu bojovali

„Není to samozřejmě myšleno nijak zle proti starším lidem! Oni sami by ale nakonec usoudili, že náročnost sčítání, tlak, časový pres to všechno je pro komisaře velké sousto. Nehledě na další starost, to když někteří voliči nevědomky či záměrně nedodrží instrukce, namísto křížků použijí nepovolená kolečka, namísto jedné strany zatrhnou stran několik nebo označí víc kandidátů, než je míst v obecním zastupitelstvu. Myslím, že jsme vždycky všichni rádi, že už je to za námi,“ dodává s úsměvem komisařka.

Komunální a senátní volby 2018. Volební štáb ANO. Ilustrační foto.
Poslední bašta levice
Volby ve společenském domě v Havířově.
Voliči na Karvinsku se letos polepšili. I tak ale byli nejhorší v kraji