To je recesistická soutěž netradičních plavidel nazvaná Neckyáda, kterou v sobotu odpoledne hostila českotěšínská přehrada. „ Nejde o vítězství, děcka se baví, my se bavíme. Hlavně, že je sranda," říká po doplutí do cíle Mařenka, tedy Jaroslav Portík, který na Neckyádu dorazil z Brna.

Kolik práce dá vytvořit takové plavidlo? „Tři dny solidní práce. Já stavím, manželka maluje. Máme takový pohádkový tým," vysvětluje závodník.

Zaručeně nejtěžší plavidlo se jmenovalo Pivěnka. Základ totiž tvořily pivní sudy, palety a přepravky na pivo. Uvezlo šest závodníků, kteří měli z počátku své jízdy nemalé problémy a někteří se stihli i vykoupat v přehradě. „Jsme parta kolegů, kteří pracují v gastronomických službách. Rozvážíme pivo, takže téma bylo jasné," říká Matěj Stašák. Proč se rozhodli zapojit? „Aby byla sranda, a to určitě je," dodává.

Neckyáda proběhla v Českém Těšíně už potřetí a opět měla spoustu závodníků i diváků na břehu. „Opět vyhlašujeme disciplíny zvlášť o nejrychlejší a dále nejhezčí nejoriginálnější plavidlo, a to v kategorii děti i dospělí. Dále budeme soutěžit v nejrychlejším přechodu lávky na plovácích bez smočení, a také v souboji na lávce.

Vítěze čeká nejen sláva, ale i krásné výherní ceny," říká organizátor Roman Samek. Nechyběly ani atrakce pro děti, hudební doprovod a po skončení soutěží diskotéka do nočních hodin.