Ve dvoře totiž místní parkovali i přes značku zákaz vjezdu. „Bydlím tady šest let, a co pamatuji, pokuty se tady rozdávaly poprvé. Já už tady auto nenechávám, dvůr je ale pořád plný zaparkovaných aut," říká.

Dodává, že zvažuje pronájem parkovacího místa. Už proto, že na dvoře by raději viděl zeleň a pískoviště pro děti, než auta.

V Českém Těšíně, stejně jako ve většině měst v okrese, se parkovací místa pronajímají. Mimo centrum města se platí 400 korun měsíčně, v centru už je ale nutné sáhnout hlouběji do kapsy. Tady stojí rezervace parkovacího místa 1500 korun měsíčně a to i pro podnikatele.

V Havířově lidé zaplatí 20 tisíc korun na rok. „Zájem je minimální, celkem máme pronajato do desítky parkovacích míst. Jedná se zejména o firmy, ale také fyzické osoby," řekla Romana Bartošková z kanceláře primátora.

V Orlové je o pronájem parkovacích míst zájem a vedou tam dokonce pořadník. Pronajímají se pouze místa v parkovacím objektu na sídlišti Pátá etapa, kde lidé zaplatí 10 200 korun za rok. Kapacita je tady 154 parkovacích míst, ta jsou momentálně plně obsazena a v pořadníku čeká na parkovací místo 25 žadatelů.

Volno je zatím v Orlové v parkovacím závorovém systému na ulici Rydultowská, podnikatelé tady zaplatí 10 tisíc ročně, fyzické osoby pět tisíc.

V Karviné si za parkování platí zejména podnikatelé, a to v centru města. „V centru jsou vyhrazená místa k parkování pro konkrétní firmy, vždy na konkrétní místa a za poplatek. Povolenky mají i lidé, kteří v centru trvale bydlí, a to pro parkoviště jinak zpoplatněná, která mají zdarma," vysvětluje karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

V Bohumíně parkovací místa nepronajímají. „Při současném obecném nedostatku parkovacích míst se parkovací místa snažíme spíše vytvářet nebo ta stávající vylepšovat," říká bohumínská mluvčí Lucie Kolková.

Dodává, že problém s parkováním zřejmě v Bohumíně není tak „horký" jako v jiných městech. Nedávno například obyvatelé vnitrobloku v centru Bohumína odmítli městem nabízenou možnost vybudovat parkovací místa.