Kdo ještě nemá sváteční plamínek, může si ve čtvrtek 23. prosince odpoledne přijít před Dům kultury města Orlové pro plamínek betlémského světla.

V Bohumíně zase pořádají ve čtvrtek před Štědrým dnem výtvarný workshop pro děti. Akce se koná od 9 do 12 hodin ve foyeru kina, které bude plné stanovišť, na kterých si děti mohou vyrobit vánoční ozdoby, přáníčka, figurky a spoustu dalšího, co neodmyslitelně k Vánocům a svátkům patří. Připraveny jsou i sladkosti pro malé účastníky.

Prodejci ryb zažívají žně. Naplno v těchto dnech jedou v Rybím domě v Chotěbuzi i na sádkách v Karviné-Ráji. 21. prosince 2021.
Prodejci ryb v Karviné a Chotěbuzi mají žně. Největší nápor teprve přijde

Už tradičně se na Štědrý den sejdou u Karvinského moře otužilci (i ti, kdo na ně ze břehu koukají), kteří se na chvíli ponoří do chladných vln jezera. Akce s názvem Když Vánoce tak u moře se koná od 10 hodin.

Výstavy

Mnoho akcí během svátků avizováno není a tak nejběžnější kulturní zážitek bude filmové představení nebo návštěva výstavy.

Například Galerie Radost při Kulturním domě Radost v Havířově zve na výstavu s názvem Šťastné a veselé, která tematicky směřuje k navození té pravé adventní nálady a věcem s ní spojenými. Pohodu adventního období a vánočních svátků vám připomenou například betlémy nebo věnce. Výstava je otevřena denně od 14 do 18 hodin až do 30. prosince.

Středisku polské literatury v Karviné-Fryštátě RKKA Karviná na Masarykově náměstí zve na výstavu věnovanou 130. výročí narození karvinského rodáka Gustawa Morcinka.

Vánoční strom u kina Centrum taktéž v Karviné - reprezentativní vzrostlý stříbrný smrk pichlavý výšky 21 metrů z Paskova byl zkrácen na cca 15 metrů.
Unášející vánoční výzdoba na Karvinsku: kde je stromek nejhezčí?

V nové galerii Hair Train Gallery v centru Bohumína jsou k vidění obrazy bohumínského výtvarníka Martina Cihláře. Jeho práce jsou zde k vidění až do konce února v době provozu kadeřnictví, které na galerii navazuje. 

V Galerii Maryčka v Havířově se představují místní esperantisté: Výstava Esperanto okno do světa je přístupná až do 30. prosince v KD Petra Bezruče a je věnována 65. výročí založení Klubu esperantistů při MKS Havířov. K vidění jsou pohlednice, kroniky, časopisy, učebnice, slovníky nebo audiokazety.

V minigalerii Na schodišti a ve studovně městské knihovny v Orlové je až do 1. února 2022 k vidění výstava prací žáků ZŠ U Kapličky. Vstupné je zdarma.

Pohyb je důležitý

Během svátků je ale důležitý také pohyb na čerstvém vzduchu. Kdo nechce vyrazit jen tak na procházku, může vzít (nebo si na místě půjčit) brusle a jít si zabruslit.

Například v Orlové jsou časy veřejného bruslení ve čtvrtek dopoledne a v sobotu celé odpoledne a v neděli jeden termín v podvečer. V Karviné na zimním stadionu jsou dva termíny v neděli odpoledne.

Karviná zasypaná sněhem, 10.12. 2021 dopoledne.
Zasněžená Karviná: romantika v zámeckém parku a škrabky v rukou řidičů

Možnost zabruslit si na umělém kluzišti nabízejí v Orlové u restaurace Morava (celý den) a v Havířově na mobilním ledovém kluzišti u haly Slavie.

Bruslí se i na Štědrý den dopoledne a v sobotu a v neděli vždy celé odpoledne. V dalších dnech pak od 9 do 20 hodin.