Nicméně místní voliči potvrdili, že jejich favoritem v prezidentské volbě byl šéf hnutí ANO a dali mu bezmála 76 tisíc hlasů oproti 47 168 hlasům pro nového prezidenta Petra Pavla. Vyjádřeno v procentech: Babiš vs. Pavel, 61,69 % ku 38,30 %. Oproti prvnímu kolu se však změnil poměr hlasů ve prospěch Petra Pavla. Zatímco v prvním kole Babiš dostal o třicet procent víc než Pavel, ve druhém kole se rozdíl zmenšil ve prospěch Pavla, který s Babišem prohrál jen o 23 procent.

Nejlepšího výsledku dosáhl Andrej Babiš v Karviné, kde získal skoro 17 tisíc hlasů (69,65 procenta). Petr Pavel získal v bývalém okresním městě 7397 hlasů (30,34 procenta). Pokud bychom za určující brali procenta, je obcí Babišovi zaslíbenou Doubrava, kde získal 73,79 procenta hlasů.

Naopak městem, kde nejvíce volili Petra Pavla, je stejně jako v prvním kole Český Těšín. Pavel tam sice nevyhrál, rozdíl tam byl mezi oběma kandidáty nejtěsnější v okrese – Pavel získal 48,29, Babiš 51,70 procenta hlasů.

Na rozdíl od prvního kola, jsou v okrese obce, kde nově zvolený prezident Andreje Babiše porazil, a sice v Horních Bludovicích (53,95 procenta) a v Chotěbuzi (52,85 procenta). Horní Bludovice také drží primát ve volební účasti, která tam dosáhla 76,27 procenta. Nejnižší účast bývá tradičně v Karviné, nebo Orlové. Tentokrát vyhrála Karviná, kde přišlo k volbám rovných 59 procent voličů. I tak to ale bylo o téměř pět procent více než v prvním kole.

Celková účast na Karvinsku ve 2. kole je rekordní - 62,87 procenta. V první kole přišlo k urnám 59,37 procenta voličů. Oproti volbám v roce 2018 přišlo ve druhém kole o čtyři a půl procenta více voličů.

Místní politici novému prezidentovi věří

Zvolení Petra Pavla novým českým prezidentem očekávali i mnozí místní politici. „Volby dopadly podle očekávání, koneckonců to naznačovaly i průzkumy. Osobně pana Pavla neznám, ale myslím, že bude funkci zastávat důstojně a bude dobrým prezidentem,“ komentoval výsledek volby senátor za ANO Zdeněk Matušek.

Stejné naděje vkládá do nového prezidenta i karvinský primátor Jan Wolf (ČSSD): „Pevně věřím, že Petr Pavel bude dobrým reprezentantem naší země a povede nás tím správným směrem,“ řekl Wolf. On ani Matušek však neprozradili, komu dali svůj hlas.

Radost z výsledků voleb neskrývala ani Zuzana Klusová, krajská zastupitelka za Piráty. „Jsem nadšená, protože zvítězil ten, koho jsem volila. Doufám, že nový prezident své voliče nezklame,“ říká Klusová. To, jak dopadly volby na Karvinsku, čekala. „Volební výsledek na Karvinsku je k zamyšlení. Každopádně je to motivace pro vládu, aby si dokázala odpovědět na otázku, proč zdejší regiony volí proti ní,“ říká Klusová.

Na svůj twitter v reakci na volební výsledek na Karvinsku napsala: Prosím, nedivte se, že Babiš vede v regionech jako je Karvinsko, Mostecko nebo Ústecko, ale pomozte řešit naše problémy, které nahrávají populismu a obchodníkům se strachem. Potřebujeme srovnat podmínky a vzdělání.“