„Vítání občánků u nás probíhá kromě prázdnin jednou měsíčně. A za poslední roky opravdu registrujeme větší zájem ze strany rodičů. Děti vítá starosta, nechybí ani malé kulturní vystoupení. Děti dostanou dárek a pamětní list, maminky kytičku," popisuje českotěšínská mluvčí Dorota Havlíková.

„Zájem je opravdu velký a teď po prázdninách, kdy vítání nebyla, je o to větší. Už přijímáme zájemce na prosincový termín, říjen i listopad jsou plné," potvrzuje karvinská mluvčí Michaela Zormanová.

Nové občánky vítají zástupci měst většinou jednou měsíčně, v Havířově dokonce co čtrnáct dnů.

„Vítání občánků je velice pěkná a příjemná tradice, kterou určitě nikdo z účastníků nebere jako přežitek," říká Dagmar Mertová z odboru školství a kultury havířovského magistrátu a dodává, že jen v letošním roce zatím na zámku v Havířově uvítali téměř 190 dětí, a to do konce roku ještě zbývá pět obřadních dní.

I když už na tento slavnostní akt rodiče nikdo nezve, hlásí se sami a termíny se rychle plní. Malou Dorotku uvítali v karvinském kulturním domě nedávno a spolu s ní přišla celá rodina, včetně babiček, tet i bratranců.

„K vítání občánků jsme šli i s naší starší dcerou, takže pro nás bylo samozřejmé, že půjdeme i s Dorotkou. Pro celou rodinu je to slavnostní chvíle, na kterou jsme se těšili," popisuje maminka.

„Ohlasy jsou velmi kladné," zní ze všech radnic regionu. V Orlové dokonce pořádají i samostatné obřady na přání, kterých se účastní jen jediné miminko.