"Po 09:00 došlo při likvidaci chodby související s porubem zhruba 800 metrů pod povrchem k závalu důlního díla. Při této události bohužel došlo ke smrtelnému zranění zaměstnance dodavatelské firmy. Nikdo další nebyl zraněn," uvedla Chattová. Dodala, že událostí se zabývají Obvodní báňský úřad, policie, vedení Dolu ČSM i odborové organizace.

Zástupci několika místních firem dnes nabízely práci ženám z Ukrajiny, které dočasně bydlí v studentských kolejích v Karviné.
VIDEO: Operátor, pokojská, lékařka. Jakou práci mohou najít Ukrajinky v Karviné?

Na místě zasahovali záchranáři ze společnosti HBZS Ostrava, která je od konce roku 2020 jedním ze závodů státního podniku Diamo. "Na místo vyjel v 09:30 celý "důlní výjezd", to je pět záchranářských aut a 26 báňských záchranářů. Samotné vyprošťování trvalo více než dvě hodiny. Bohužel akce neměla šťastný konec," řekla mluvčí Diama Jana Dronská. Záchranáři ještě zůstávají na místě, aby dopravili tělo na povrch.

V předchozích třech letech v dolech OKD nikdo nezemřel. Poslední smrtelné neštěstí se tam stalo na konci roku 2018, kdy při výbuchu metanu zemřelo 13 havířů a deset bylo zraněno. Jednalo se o nejtragičtější událost poslední doby, v letech předtím ale byly každý rok vždy nejméně dva smrtelné úrazy.

Lidé prchající z Ukrajiny před ruskou invazí míři do Registračního humanitárního střediska, 2. března 2022 ve Vyšních Lhotách.
Diecézní charita ostravsko-opavská vyhlásila materiální a potravinovou sbírku

Ještě před 20 lety umíralo v OKD ročně okolo deseti lidí. Klesající počet smrtelných úrazů je důsledkem poklesu těžby a počtu horníků v dolech, ale i zdokonalující se prevence a bezpečnostních opatření. Například otřesům v dolech, které životy horníků pod zemí ohrožují, ale podle odborníků úplně zabránit nelze, a rizika tak s sebou hornické povolání nese stále.