V Havířově začínají technické služby s blokovým čištěním parkovišť 15. dubna. Přesto, že doposud označovala určená parkoviště cedulemi vždy alespoň týden dopředu, vždy se našli řidiči, kteří upozornění nerespektovali.

„Bohužel výjimky se každý rok najdou. Loni jsme to řešili ve spolupráci s městskou policií. Letos jsme se rozhodli, že parkoviště cedulemi označíme ještě o něco dříve," sdělil František Raj, vedoucí střediska čištění města.

Na plánované čištění parkovišť upozorňují i havířovští strážníci, kteří během celého týdne kontrolují parkoviště. „Majitele vozů upozorňujeme na čistění, dáváme jim lístečky na auta," vysvětluje postup ředitel Městské policie Havířov Bohuslav Muras.

Dodává, že počet řidičů, kteří svůj vůz nepřeparkují, zůstává praktický neměnný. „Situace se nijak nezlepšila. Řekl bych, že je to pořád stejné. Samozřejmě, když začneme odtahovat auta, ten počet klesá. Majitele vozů dokonce vybíhají z bytů a jdou si rychle auto přeparkovat. Ale stejně je až k neuvěření, že si stále řidiči po několika denním upozornění prostě nevšimnou," řekl Muras.

Někde boj vzdali 
a někde přitvrdí

V Karviné to s neukázněnými řidiči vzdali. „My ta auta prostě už jen silničním zametačem objedeme a pod vozidlem vyčistíme prostor kropičkou. Ani policii už nechceme volat, nemá to cenu. Vždy se prostě najdou řidiči, kteří absolutně nerespektují značení," popsal situaci Adam Balvar, vedoucí provozu Technických služeb Karviná.

V Orlové, kde už jarní úklid komunikací začal, rovněž upozorňují cedulemi týden dva dopředu a samozřejmě to nemá žádný vliv. Proto se městská akciová společnost SMO Orlová rozhodla přitvrdit. „Pomalu zpracováváme smlouvu, která nám zajistí novou službu – odtah vozidel. Takže řidiči, kteří nepřeparkují svá auta, se mohou do budoucna dočkat odtahu," upozornil manažer komunálních služeb Richard Kočí.

Policisté i pracovníci úklidových služeb počítají s tím, že v následujících několika dnech a týdnech budou problémy s neukázněnými řidiči muset řešit. Nicméně nabádají všechny šoféry, aby kontrolovali upozornění o plánovaném úklidu a své vozy na určitou dobu přeparkovali.

Roman Galia: I kdyby byla pokuta za nepřeparkované auto sebevětší, nic by se nezměnilo

Nepřeparkované vozy jsou každoročním problémem při úklidu silnic a parkovišť. Nepomáhá značení předem a dokonce by prý podle Romana Galii, ředitele městské policie Orlová nepomohlo ani zvýšení pokuty.

Jarní úklid silnic a parkovišť probíhá každý rok ve stejném období. Setkáváte se stále s nepřeparkovanými vozy?

Nedokážu předem říci, jak se budou řidiči chovat, to uvidíme, ale ze zkušeností víme, že někteří řidiči nerespektují výzvy, značky. Nejhorší je situace pravidelně na sídlišti Pátá etapa.

Zlepšila se za ty roky situace, nebo je počet nezodpovědných řidičů stále stejný?

Pořád stejné, nikdo nic, i kdyby pokuta za nepřeparkované vozidlo byla 10 tisíc korun, nic by se tím nezměnilo. Řidiči si stále asi myslí, že o nic nejde. Ale víte co je nejhorší? Že ti lidé, kteří byli pokutování, byť jen symbolickou stovkou se pak rozčilují, proč jejich soused pokutován nebyl. Chodí k nám nebo nám píšou a hlásí své sousedy. Přesně podle přísloví „Když mi chcípla koza, ať sousedovi taky chcípne."

Jak situaci řešíte? Udělujete hned pokuty?

Pokud zjistíme, že ten člověk byl mimo, třeba v nemocnici a neměl se to jak dozvědět, pak samozřejmě není trestně odpovědný. Nicméně pokud prokážeme, že nařízení pouze ignoroval, udělíme mu pokutu. Ta se odvíjí od stupně přestupku. Zjišťujeme, jak jeho auto stálo, jestli se to dalo třeba alespoň částečně uklidit, nebo naopak vůbec.

Na co se řidiči nejčastěji vymlouvají?

Nedokážu přesně říci, na co nejčastěji, ale všeobecně je ta písnička více méně pořád stejná. Prostě si nevšimli, i když tam mají minimálně týden předem ceduli.

Zuzana Macháčková