Časté dotazy obyvatel města se týkají parkování, chodníků, čistoty města, měření rychlosti vozidel nebo autobusových spojů. 

Dá se předpokládat, že tentokrát se lidé budou zajímat i o aktuální zdražování nájemného v městských bytech. 

Město po delší době zvýšilo nájemné z 55 na 75 korun za metr čtvereční podlahové plochy. Osvědčeným nájemníkům, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou, dalo do roku 2024 slevu 10 korun za metr. 

Naopak lidem, kteří mají smlouvy na dobu určitou, nastavilo přísnější podmínky bydlení. Na změny doplatili také nájemníci, kteří si z nejrůznějších důvodů byty vyměnili. 

"Já jsem jeden z nich. Zhruba od roku 1990 jsem bydlel v městském bytě na Šumbarku, na sídlišti II. etapa. Z rodinných důvodů jsem si 3pokojový byt vyměnil za menší, jenže při výměně mi město nenechalo nájemní smlouvu na dobu neurčitou, ale jako každému "novému" nájemci dalo smlouvu na dobu určitou, kterou postupně prodlužuje," řekl bývalý zastupitel Radim Mudra.  

Nájemníci se smlouvami na dobu určitou přitom neplatí jen navýšený nájem, který se u dvoupokojového bytu zvýšil o zhruba 1300 korun. "Chtějí taky podepisovat notářský zápis, za který každý nájemník musí zaplatit 3630 korun," dodal Mudra.

Havířov není jediným městem, kde se zdražuje nájemné v městských bytech. Například v Bohumíně zvýšili cenu z 45,65 korun za metr čtvereční nově na 54,78 korun.

Ilustrační foto
Města zvyšují nájemné v obecních bytech

Notářský zápis se svolením k vykonavatelnosti musí podepsat všichni nájemníci se smlouvou na dobu určitou. Původně se tyto zápisy začaly uplatňovat u půjček, aby věřitelé mohli své peníze od dlužníků dostat zpátky jednodušší cestou, než zdlouhavou soudní. Pokud tyto zápisy podepíší nájemníci, dobrovolně se tím vzdávají určité části svých práv a souhlasí, že k nim město může domů poslat exekutora. Stát se tak může při včasném nezaplacení nájemného. Radnice nájemníkům vysvětluje, že notářský zápis je pro jejich dobro, aby mohlo rychleji zakročit proti problémovým nájemníkům. 

Zástupci města tvrdí, že stejné notářské zápisy podepisují i nájemníci největšího poskytovatele nájemního bydlení, společnosti Residomo. Jak Deník zjistil, nepodepisují je však všichni, ale jen někteří, především ti, kteří už v minulosti měli problémy s platební kázní. 

"Nevím, kdo to vymyslel, ale ty podmínky nejsou pro dlouhodobě řádně platící nájemníky zrovna přívětivé. Smlouvu na dobu určitou máme jen proto, že jsme si byt nedávno měnili. Po dlouholetém řádném placení nám nájemné razantně zvýšili s tím, že v nové smlouvě musíme souhlasit s tím, že nebudeme protestovat, i když je to nad zákonnou výši. Stejně tak musíme dobrovolně podepsat a zaplatit notářský zápis. Prostě z kapsy vytáhneme 3630 korun za to, že nám domů můžou poslat exekutora, když bychom se zpozdili s placením. Jednou nám třeba stát nepošle včas důchody a město nám asi vezme televizor. A aby toho nebylo málo, máme zaplatit vyšší jistinu. Prý, aby to měli všichni stejné," řekl Deníku jeden z nájemníků. 

Město tvrdí, že nikoho do podepisování nových podmínek nenutí. Nájemníci ale moc možností nemají. Pokud se nechtějí stěhovat, podepsat a zaplatit musí. 

"Pokud nájemce souhlas s novým evidenčním listem odepře, zůstává mu zachováno právo nájmu za původně sjednaných podmínek, avšak pouze po původně sjednanou dobu. Další prodloužení smlouvy je v takovém případě vyloučeno," sdělilo město nájemníkům a jak naposledy informovalo, podepsali už téměř všichni. 

Otázky týkající se nájemného se nebudou řešit jen v pondělí na setkání s primátorem, ale i na zasedání zastupitelstva o týden později. 

Havířovská městská společnost MRA dokončila revitalizaci dalších domů.
Radnice v Havířově přistupuje ke zvyšování nájemného v městských bytech