Karvinský primátor Jan Wolf je tedy spokojen a dodává, že na strategické projekty doporučené ke schválení je vyčleněno více než 11 miliard korun.

Pane primátore, proběhlo přerozdělené peněz z Fondu spravedlivé transformace. Jste spokojen s tím, co se podařilo pro karvinské projekty získat?
Po jednání Tripartity a Řídícího výboru pro transformaci se podařilo Karvinsku zařadit na seznam strategických projektů doporučených ke schválení projekty v obejmu 11,5 miliardy korun. Takže prozatím ano, jsem spokojen.

Karviná, návštěva ministryně  pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO), 10. června 2021. Záběr z procházky po náměstí Budovatelů vlevo primátor Karviné Jan Wolf, vpravo generální ředitel společnosti Heimstaden Jan Rafaj.
Pohornické regiony si dělí 19 miliard. Zkrátka nepřijde ani Karviná

Které konkrétní projekty mají schválenou finanční podporu?
Konkrétně se jedná o projekt Cepis, jehož nositelem je Slezská univerzita, POHOpark, což je projekt na vytvořená kulturně vzdělávacího parku v oblasti bývalých dolů Barbora a Gabriela. Dále jsou pro projekty EDEN Karviná, který zahrnuje výstavbu unikátního systému technologicky vyspělých skleníků, které poskytnou prostor pro zapojení univerzit, místních komunit, edukaci dětí, rekvalifikaci zaměstnanců na rušených pozicích a socializaci obyvatel včetně startovacích programů pro mladé zemědělce, a čtvrtým je PODOLUPARK Karviná, což je centrum vývoje a výzkumu, průmyslová zóna na výrobu vodáku a elektřiny.
Dále jsou připraveny projekty do dalších tematických výzev Fondu spravedlivé transformace jako například: Community HUB, PED-Energeticky plusová čtvrť a projekt revitalizace lokality Staré Město.

Ilustrační foto.
Boj o 19 miliard pro Karvinsko začal. Jak a kdo je získá? Ve hře je dalších 80!

Karviná před časem formulovala své nejen investiční cíle do balíku projektů Karviná všemi deseti. Který z vyjmenovaných deseti bodů, nebo projektů, zatím nemá podporu a který Vy osobně považujete za nejdůležitější?
Z projektů které dostaly podporu a pro Karvinou si myslím,že by měl největší přínos projekt EDEN Karviná. Jsem přesvědčen, že tento projekt by nastartoval proces transformace na Karvinsku přilákal by lidi a zastavil jejich odliv. Jak jsem také zmínil výše, projekty které nedostaly zelenou po jednání Tripartity a Řídícího výboru pro transformaci, máme připravené do tematických výzev Fondu spravedlivé transformace.