Co však místní tíží, je vliv přírody na jejich příbytky. Především voda jim už několikrát ukázala svou ničivou sílu, jelikož Závada leží pří ústí Petrůvky do řeky Olše. „Muž býval dobrovolný hasič, a když ještě žil, snažil se při povodních všemožně pomáhat. Byla to katastrofa, dívat se, jak se k vašemu domu blíží voda odhodlaná všechno zničit," vzpomíná paní Eliška. Ani přesto ji však nenapadlo své bydliště opustit a přestěhovat se někam, kde obyvatele voda neohrožuje.

Dvanáctiletý Tomáš si trochu z povodní pamatuje taky. „Vím jen, jak tady všude byla voda a mamka s taťkou nás odvezli k babičce do Ostravy. Pak, když jsme se vrátili domů, bylo to tu jiné," řekl. I přes to všechno nedají místní na tuto lokalitu dopustit. Jejich chloubou je především kaple sv. Jana Nepomuckého, která byla v roce 1996 opravena. Co je ale pro zdejší hlavní prioritou?

„Ten svatý klid! Sice tu projíždí vlak a příroda nás občas pěkně cepuje, ale pořád je to správná dědina, kde si chlapi zajdou na pivo, ženské podrbou na lavičce a sousedi mezi sebou v létě grilují a znají se," řekl Jiří Wilczek, který zde žije s rodinou. Také uvedl, že děti to mají blízko do školy a dobrá občanská dostupnost je zde do všech míst, nejen do Petrovicích.

„Nechtěl bych bydlet jinde. Dokonce ani v jiné části Petrovic. Závada je můj milovaný domov, kde jsem toho zažil tolik, že by byl hřích to tady opustit, a nikdy to neudělám," dodal třiapadesátiletý Wilczek.

Vedení obce v současné době plánuje výstavbu protipovodňových hrází, které by měly ochránit obyvatele před případnými záplavami. V příštím roce se také chystá vybudování zahrady kolem Základní školy a oprava komunikace od tamní kaple po fotbalové hřiště. „Rovněž potěšíme i Sbor dobrovolných hasičů v Závadě, kteří dostanou díky jednomu z projektů nový hasičský vůz v hodnotě sedmi miliónů korun," uvedl starosta města Marián Liebiedzik.