Radnice ve spolupráci s místní pobočkou Úřadu práce proto oslovuje nejen seniory, ale i obyvatele města v produktivním věku, aby se zajímali o to, zda jejich rodiče či prarodiče mohou dávku využít.

Už v průběhu loňského roku došlo ze strany státu k podstatnému navýšení takzvaných normativních nákladů na bydlení a tím i k rozšíření okruhu těch, kteří mohou dosáhnout na příspěvek na bydlení. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR přesto dávku stále pobírá mnohem méně lidí, než na ni ve skutečnosti má nárok.

Policie. Ilustrační foto.
Starší žena v Karviné auto bránila vlastním tělem. Vůz jí přesto ukradli

To platí i pro Bohumín, kde se počet příjemců tohoto druhu podpory dokonce paradoxně snižuje. „Zatímco na konci roku 2018 statistiky zaznamenaly přes tisícovku lidí, kteří dávku čerpali, na konci roku 2021 už jich bylo jen 779 a v průběhu loňského roku tento počet ještě o několik jednotek klesl,“ potvrdil vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Daniel Ucháč.

Jak nastínil, někteří občané buď o možnosti čerpat příspěvek na bydlení neví, nebo se o něj stydí jít na Úřad práce požádat. „Často jde o seniory, kteří celý život pracovali a nikdy žádnou podporu od státu nevyužívali. Navíc se někteří z nich obávají, že se budou přezkoumávat jejich úspory. Ty ale na výplatu dávky nemají vliv, posuzuje se pouze měsíční příjem,“ doplnil Ucháč.

Nově zvolený prezident Petr Pavel a manželkou Evou.
Ve dvou obcích na Karvinsku vyhrál Pavel. Naštval Babiš své tamní voliče?

Radnice proto nyní apeluje nejen na seniory, ale především jejich děti a vnuky, aby si možnost vyplácení dávky ověřili. „Staří lidé často nemají přímou cestu k informacím, které se dnes šíří hlavně prostřednictvím internetu. Případně o příspěvku nějaké povědomí mají, ale neumí se v problematice detailně zorientovat. Přesvědčit je, aby si o dávku požádali, mohou jejich mladší příbuzní. I oni by měli mít zájem na tom, aby senioři využili toho, co jim pomůže těžké období zdražování překlenout,“ míní místostarosta Bohumína Igor Bruzl s tím, že město chce svým starším obyvatelům také vyjít vstříc. Společně s Úřadem práce plánuje případným žadatelům nabídnout možnost konzultace a vyplnění žádosti přímo v budově městského úřadu.

Lázně Darkov, rehabilitační sanatorium, Karviná, ilustrační foto.
Lázně Darkov v Karviné. Dorazili tu další ukrajinští vojáci zranění ve válce

„Vysoké procento seniorů na úřadu práce nikdy nebylo a často jim v návštěvě brání stud či neznalost prostředí. Radnici naopak dobře znají. Pracovnice Úřadu práce jsou ochotny jeden den v únoru přijít k nám a zprostředkovat zájemcům informace, případně jim pomoci vyplnit formulář přímo v zasedací místnosti v přízemí radnice naproti infocentra,“ přiblížil Bruzl s tím, že přesný termín konzultace zveřejní město v dostatečném předstihu na webových stránkách, Facebooku, v televizi TIK a novinách OKO. Dodal, že pokud bude ze strany seniorů zájem, plánuje radnice rozšířit spolupráci s Úřadem práce na více dní.

Dávku mohou získat domácnosti, kterým na zaplacení bydlení nestačí 30 procent jejich příjmu. Nemusí jít nutně o osamělé osoby, možnost čerpat peněžitou podporu mohou mít i páry či dokonce celé rodiny, které například žijí v rodinném domě, kde náklady na topení v posledních měsících enormně vzrostly.