Lidé si tak pro balíky nebo pro důchody chodí třeba i na radnice nebo do prodejen potravin.

Do konce minulého měsíce se mezi partnery měla zařadit i obec Doubrava a tamní poštovní pobočka, jejíž provoz je podle zástupců České pošty ztrátový. Podmínky pro převzetí služby jsou však pro doubravský úřad neúnosné a podle starosty Pavla Krska by bylo pro obec lepší, kdyby pošta zůstala státní. Pokud by ji totiž obec musela převzít, doplácela by podle něj více než 20 tisíc korun měsíčně, což si se svým rozpočtem nemůže dovolit.

„Zástupci České pošty nabízejí 13 650 korun na náklady zaměstnance, na energie či telefony. Zmíněná částka by však nestačila ani na mzdu zaměstnance,“ říká Krsek s tím, že by bylo nutné zajistit také přestavbu prostorů, dalšího pracovníka na zástup a provozní náklady obecně.

Obec však nechce své obyvatele o službu připravit, proto čeká, jak teď na vývoj věci Česká pošta zareaguje.

Z platné legislativy je totiž státní podnik povinnen zajistit v dané lokalitě přístup k poštovním službám. „Je nemyslitelné, aby pošta přestala fungovat. Už kvůli místní početné skupině seniorů,“ dodává starosta s tím, že v rámci snížení ztrátovosti navrhovala obec i případné odpuštění nájmu či jiné ústupky, zástupci České pošty však o tomto kroku nechtěli vůbec diskutovat a doubravský úřad tak byl postaven před hotovou věc.

Proti partnerskému systému se ohrazují i sami obyvatelé. „Známá bydlí v obci u Opavy, kde jim poštu přemýstili do prodejny potravin, a podle vyprávění to není žádná sláva. Když si jde vybrat složenku, hned každý slyší, kolik peněz dostává nebo co komu posílá,“ vyjadřuje obavy z možného přemístění pobočky Marcela Valicová z Doubravy.

Do partnerského systému byla na začátku července převedena i poštovní přepážka ve Stonavě. „Řekl bych, že jsme jako obec v tomto ohledu měli štěstí, protože paní, která byla na poště zaměstnaná, se odvážně rozhodla, že si provoz pobočky převezme jako podnikatelskou činnost,“ podotýká starosta Stonavy Ondřej Feber. Podle něj převod pošty přinesl i jedno velké pozitivum delší otevírací dobu.

PAVLA KRŮČKOVÁ